عمومی

با انواع فیلتر تصفیه هوا آشنا شوید

فیلتر تصفیه هوا،فیلتراسیون،فیلتر کربن,با انواع فیلتر تصفیه هوا آشنا شوید

انواع گوناگونی از مدل های فیلتر دستگاه های تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرد یکی از مشخصات کلیدی در انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای مناسب برای رفع نیازهای شما می باشد. فیلترهای هوای مختلفی برای مقابله با آلاینده‌ها و مواد آلرژی زای خاص که در فضای داخل خانه وجود دارد طراحی شده‌اند، به طوری که وقتی از آنها در داخل تصفیه کننده هوا استفاده می شود، می توانند به طور موثری این آلاینده ها را جذب کرده و باعث ایجاد طراوت و پاکیزگی هوای اتاق شوند. هر یک از فیلترها به گونه ای طراحی می شوند که دسته خاصی از آلاینده ها را از هوای محیط جذب کنند. ترکیب این فیلترها با هم  می تواند در کیفیت و قدرت یک محصول تاثیر فراوانی داشته باشد.

فیلتر تصفیه هوا چه کاربردی دارد

کیفیت هوای داخل عاملی حیاتی برای صاحب خانه است. این مورد به خصوص زمانی که یکی از اعضای خانواده شما مشکلات تنفسی داشته باشند اهمیت بیشتری خواهد داشت. فیلترهای دستگاه های تصفیه هوا می توانند در محل نصب تفاوت مشخصی بین هوای آلوده و هوای پاک ایجاد کنند.

هر کدام از  فیلترهایی که در دستگاه های تصفیه کننده هوا مورد استفاده قرار می گیرد دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که بسته به هدف تعیین شده می تواند عملکردی متفاوت داشته باشد. برخی از افراد به دلیل حساسیت نیاز به فیلتری دارند که هوا را عاری از آلرژن ها و سایر آلاینده ها کند. برای برخی دیگر که معمولا حیوان خانگی دارند وجود مو و شوره و یا وجود کپک که تهدیدی برای سلامتی است نیز نیاز به فیلتری متفاوت دارد. هر یک از فیلترها برای حذف نوع خاصی از آلاینده ساخته می شوند. درک و شناخت نوع کاربرد انواع مختلف فیلتر هوا برای خانه ها اولین قدم برای یافتن راه حلی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه است.

انواع فیلترهای تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه کننده هوا در مدل های گوناگون و بار رتبه بندی پاکسازی متفاوتی تولید می شوند. تفاوت ایجاد شده در دستگاه های مختلف با نوع فیلتر استفاده شده در آنها رابطه مستقیمی دارد که بر قیمت و کیفیت دستگاه تاثیرگذار است. فیلترهای مختلفی وجود دارد که هر یک برای حذف نوع خاصی از آلاینده ها استفاده می شود. برخی از این فیلترها با ترکیب شدن با سایر فیلترها در قالب یک بسته میتوانند تعداد زیادی از امور را در یک قابل انجام دهند.

هر آنچه باید درباره خرید گن ساعت شنی بدانید

پیش فیلتر

پیش فیلتر ها در دستگاه های تصفیه کننده هوا به عنوان خط مقدم جمع آوری آلاینده ها شناخته می شود. پیش فیلترها به عنوان دروازه ورودی دستگاه های تصفیه هوا با جمع آوری ذرات بزرگ مانند خز حیوانات خانگی، مو، گرد و غبار، شوره حیوانات و گرده گل و .. از ورود این ذرات به طبقات بعدی فیلترها جلوگیری می کند. جمع آوری این ذرات به افزایش طول عمر و کارایی فیلترهای طبقه بعدی مانند فیلتر هپا کمک می کند. بدین ترتیب طول عمر فیلتر هپا افزایش یافته و ظرفیت بالاتری در به دام انداختن ذرات میکروسکوپی خواهد داشت که در غیر اینصورت این ذرات به سختی از هوا حذف می شوند.

بسیاری از پیش فیلترهای موجود در بازار را می توان به راحتی با استفاده از جارو برقی تمیز کرد و برخی نیز قابل شستشو هستند و بعد از تمیز کردن می توان دوباره آن را نصب کرد و از آن استفاده کرد. باید توجه داشته باشید که حتما قبل از استفاده و کاربری دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید.  

فیلتر هپا

فیلتر ذرات هوا با راندمان بالا که با عنوان هپا HEPA شناخته می شود فیلترهای یکبار مصرفی هستند که با توجه به ساختار و نحوه ساخت آن می تواند تا 99.97 درصد از ذرات کوچک تا 0.3 میکرومتر را از هوا جذب کنند ( طبق استاندارد AS4260 استرالیا ). فیلترهای هپا در به دام انداختن ذرات میکروسکوپی بسیار شناخته شده هستند اما طبق تحقیقاتی که در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا صورت گرفته است این فیلترها می توانند در روند تهویه هوا نرخ انتقال بیماری کووید 19 را تا 48 درصد کاهش دهند. فیلترهای هپا از الیافی که به طور نامنظم و تصادفی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تشکیل شده اند. این الیاف معمولاً از جنس پلی پروپیلن یا فایبرگلاس با قطرهای بین 0.5 تا 2.0 میکرومتر تشکیل می شود. فیلترهای هپا از مجموعه ای از دسته های به هم پیچیده این الیاف تشکیل می شود.

انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا - هپا

انواع فیلتر دستگاه تصفیه هوا – هپا

فیلتر کربن فعال

کربن فعال ماده ای است که از مواد کربن دار با ساختار متخلخل ایجاد شده است. کربن فعال از گیاهان ارگانیکی که سرشار از مواد آلی کربن دار هستند به دست می آید مانند چوب، پوست درختان، پوست نارگیل و … وقتی کربن چه از طریق فیزیکی چه شیمیایی فعال شود سطح کربن فعال به 400 تا 2000 مترمربع در گرم خواهد رسید. به همین علت زغال می تواند مولکول گازها و مایعات را در خود حفظ کند. البته میزان جذب بستگی به میزان رطوبت هوای محیط دارد. قطر منافذ ایجاد شده بستگی به روش فعال سازی و جنس مواد استفاده شده دارد. پوسته نارگیل می تواند منافذی با قطر 2 نانومتر ایجاد کند در حالی که با استفاده از چوب قطر منافذ می تواند بزرگتر از 50 نانومتر باشد. برای تصفیه هوا فیلتر کربن با منافذ 1 تا 2 نانومتر بسیار ایده آل است. اندازه منافذ به طور مرتب نبوده و می تواند متفاوت باشد که همین موضوع می تواند بر نوع و میزان گازهای جمع آوری شده تاثیر گذار باشد. کربن فعال برای جذب ذرات کاربرد چندانی ندارد اما در تصفیه و حذف گازهای مضر، VCOها و بوی نامطبوع و .. کاملا موثر عمل می کند و کیفیت هوای محل زندگی را  به ویژه برای افرادی که مشکلات آلرژی دارند کاملا بهبود می بخشد.

بیشتر یخوانید:با بهترین دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی آشنا شوید

فیلتر الکترواستاتیک

فیلترهای الکترواستاتیک تصفیه کننده هوا از مواد رسانا و از دو بخش تشکیل شده اند. بخش اول شامل لایه ای از سیم هاست که در  آن ذرات معلق در هوا باردار می شوند و بخش دوم که با بار منفی این ذرات را هنگام عبور حذف می کند. فیلترهای چند لایه، یک لایه فیلتر الکترواستاتیک در خود دارند که با شارژ شدن، ذرات را باردار کرده و به جذب بهتر آنها کمک می کند. برخلاف فیلتر هپا، فیلتر الکترواستاتیک نمی تواد عوامل بیماری زا و آلرژیک جذب کند و تنها برای جذب بهتر ذرات بزرگتر کارایی دارد. در ضمن باید به یاد داشته باشید که اگر این فیلترها به طور منظیم تمیز نشوند می توانند کیفیت هوای خروجی دستگاه تصفیه هوا را خراب کنند و عمر سایر فیلترها را کاهش دهند. یکی از معایب این فیلتر اضافه کردن اوزون به هوای اطراف است.

فیلتر TIO2

فیلترهای دی اکسید تیتانیوم از فرایند فتو کاتالیز برای نابودی ترکیبات عالی مانند VCOs با استفاده از روش اکسیداسیون  انجام می شود. فیلترهای تصفیه هوا با لایه ای از فیلتر فتوکاتالیست موسوم به Tio2 پوشیده می شود که با نور واکنش نشان می دهد و سبب تولید رادیکال های اکسیژن می شود. این رادیکال های اکسیژن با ترکیبات آلی موجود در هوا واکنش نشان داده و آنها را از بین می برند. همچنین این فیلتر می تواند بو را از هوا حذف کند. این فیلتر قابلیت محدودی در نابودی میکروارگانیسم هایی مانند میکروب ها و ویروس ها دارد.

فیلتر UV

دستگاه های تصفیه هوایی که از فیلتر UV در آن استفاده شده است در ساختار خود از یک لامپ UV استفاده می کنند. این لامپ با انتشار اشعه ماوراء بنفش میکروارگانیسم ها و میکروب ها مانند کپک ها و باکتری ها و ویروس ها را کاملا از بین می برد و هوایی پاک و تمیز را به محیط تحول می دهد. در تصفیه کننده های هوای منزل که از فیلتر UV استفاده می کنند بعد از عبور هوا از سایر فیلترها، هوا به یک مخزن کوچک که در در معرض تابش نور UV قرار دارد فرستاده می شود تا با عبور از این بخش کاملا عاری از آلاینده ها شود. نکته ای که در موضوع لامپ های UV بسیار اهمیت دارد ایمن بودن آنهاست. از آنجایی که این لامپ ها در یک فضای بسته قرار دارد در حالت معمول در معرض اشعه ماوراء بنفش قرا نخواهید گرفت. زیرا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند عوارض جبران ناپذیری برای بدن انسان داشته باشد. یکی دیگر از معایب استفاده از این نوع فیلتر تغییر ساختار مولکول های هواست که می تواند با ایجاد تغییر مولکول های هوا باعث ایجاد اوزون شود که می تواند بر سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی دستگاه تصفیه هوا ایزی لایف

یونیزاسیون

یونیزاسیون به عنوان فیلتر مجزا در ساختار تصفیه هوا وجود ندارد و تنها به صورت قابلیتی اضافی در ساختار تصفیه هوا قرار می گیرد. در این روش دستگاه با ایجاد ذرات باردار با یون منفی در هوا ، باعث می شود که ذرات درشت آلودگی که در هوا وجود دارد و معمولا دارای بار مثبت است با یون های منفی واکنش نشان داده و به دلیل سنگین شدن از حالت معلق در هوا خارج شوند و بر روی سطح قرار بگیرند. استفاده از این روش می تواند باعث ایجاد ازن شود که افزایش میزان بی رویه میزان ازن در محیط می تواند برای سلامتی مضر باشد.

فیلتر حفاظت UV

اشعه ماوراء بنفش در صورت قرار گرفتن در معرض آن می تواند خطرات زیادی برای سلامتی ایجاد کند. لذا در برخی از مدل های تصفیه هوا که در آنها از لامپ UV استفاده شده است یک لایه فیلتر محافظتی جهت ایجاد حفاظت بیشتر در مقابل اشعه ماوراء بنفش قرار داده می شود. البته لامپ UV در دستگاه های تصفیه هوا در محفظه بسته قرار دارد اما برخی شرکت ها برای حفاظت بیشتر از این فیلترهای حفاظتی در ساختار خود استفاده می کنند.

 

مزایا و معایب فیلترهای تصفیه هوا

فیلترها با وجود مزایای فراوانی که دارند برخی معایب را نیز دارند که هنگام خرید از باید آنها را در نظر گرفت. البته با وجود برخی معایب همچنان فیلترهای تصفیه هوا در منزل ارزش بالایی در خرید و استفاده دارند.

برخی مزایای فیلترهای تصفیه هوا عبارتند از:

  • حفاظت از اعضای خانواده در برابر استنشاق آلاینده های خطرناک
  • جمع آوری مو و شوره، کپک و ذرات درشت و گرد و غبار
  • بهبود کیفیت هوای اتاق و کاهش مشکلات تنفسی
  • حذف بو و گازهای سمی و موارد آلرژی زا

برخی از معایب فیلترهای تصفیه کننده هوا عبارتند از :

  • هزینه بالای برخی مدل ها و هزینه بالای نگهداری
  • عمر کوتاه فیلترها و نیاز به تعویض در بازه های زمانی مشخص
  • فیلترهای قدیمی در صورت عدم تعویض میتوانند هوا را آلوده کنند
  • فیلترها در حذف تمامی ذرات موثر نیستند و توانایی حذف ذرات تا اندازه خاصی را دارند.

حرف آخر

شناخت خواص فیلترهای هوای مختلف نه تنها به شما کمک می کند تا در انتخاب یک تصفیه کننده هوای مناسب تصمیم بهتری بگیرید، بلکه با توجه به آشنا شدن شما با نحوه نگهداری صحیح از فیلترها و دانش نحوه کار کردن آنها، طول عمر دستگاه تصفیه هوا را نیز افزایش خواهید داد. به غیر از فیلترهای هوا، می توانید قبل از تصمیم گیری در مورد تصفیه کننده هوا که نیاز شما را کاملا برطرف نماید،  به سایر فناوری هایی که در این محصولات استفاده می شود نیز باید توجه داشته باشید. زیرا با ترکیب هر یک از این فیلترها با هم در ساختار یک تصفیه کننده، محصول شده می تواند با بهره وری بالاتری به دست مصرف کننده برسد. آشنایی با فیلترها و ترکیب آنها با سایر فناوری ها و سایرفیلتر می تواند به شما در انتخاب یک محصول قدرتمند و مناسب وضعیت فعلی شما کمک فراوانی کند.

در آخر نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که فیلترهایی که در بالا ذکر شد به عنوان طبقاتی جداگانه در در دستگاه تصفیه کننده هوا قرار نمیگیرند. بلکه به صورت فشرده و به صورت لایه های در هم فشرده در قالب یک بسته تولید می شوند که می توان با خرید یک فیلتر از مزایای چندین فیلتر به صورت همزمان برخوردار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *