عمومی

راهنمای خرید کتف بند

راهنمای خرید کتف بند

کتف بندها در مدل های مختلف و با برندهای گوناگونی تولید می شود که با نگاهی کوتاه به بازار این محصولاتی می توانید تنوع بیشماری از محصولات را مشاهده کنید که در نگاه اول می تواند باعث سردرگمی هر کسی بشود. انتخاب یک شانه بند مناسب نیاز به تحقیق و بررسی محصولات مختلف دارد تا بتوانید محصولی کاملا منطبق با نیازهای خود را خریداری کنید. در برخی موارد نیاز شخص تنها برای رفع عیوب ظاهری است مانند صاف کردن شانه ها یا رفع قوز کمر و .. که در این مواقع تنها با یک مشاوره ساده می توان بهترین محصولی که نیازهای شما را برطرف کند را خریداری کنید. اما در مواردی دیگر که صدمه وارد شده به شانه زیاد است طبق تشخیص پزشک باید کتف بند را انتخاب کرد. در برخی موارد نیز تنها برای رفع خستگی و کمک به بهبود عملکرد فعالیت های روزانه به کتف بند نیاز است. شاخص های فراوانی در انتخاب یک محصول وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را مشاهده خواهید کرد.

کدام کتف بند برای شما مناسب است؟

آسیب دیدگی شانه می تواند در اثر ضربه و یا در حین ورزش، تصادف و حتی استفاده بیش از حد و اشتباه در انجام امور روزانه اتفاق بیفتد. کشیدگی یا رگ به رگ شدن، پارگی روتاتور کاف، دررفتگی شانه یا بی ثباتی شانه نمونه هایی از آسیب های کتف است. در زمان احساس درد در شانه، برای حمایت از شانه باید استراحت کرده و شانه خود را با کتف بند مناسب ببندید همچنین اگر زانویتان دچار آسیب شده است می‌توانید با خرید زانوبند طبی از آسیب بیشرت جلوگیری کنید. تا با به حداقل رساندن دامنه حرکت بتوانید از یک مشاوره پزشکی مناسب بهره ببرید. بسته به نوع آسیب به یکی از کتف بندهای زیر نیاز دارید:

تثبیت کننده شانه

چه تازه جراحی کرده باشید یا برای حمایت از شانه حین ورزش و کارهای سنگین نیاز به تثبیت دارید، یک کتف بند مناسب با تثبیت شانه از مفصل AC در برابر آسیب بیشتر محافظت می کند. این مدل کتف بند برای بی‌حرکتی شانه و کنترل دامنه حرکتی در دررفتگی، پارگی روتاتور کاف و جدا شدن و کشیدگی عضلات مناسب است. در صورتی که پزشک شما را مجاز به شرکت در فعالیت های ورزشی می داند، می توانید از یک تثبیت کننده در حین ورزش استفاده کنید.

آویز دست

آویز دست نیز برای کاهش درد شانه با کنترل دامنه حرکت و ایجاد بی حرکتی استفاده می شود. آویز دست برای  پشتیبانی از گچ دست، آسیب به بازو، مچ دست یا تمام دست محصولی کاملا ایده آل است. در هنگام آسیب به راحتی می توانید برای کنترل درد و آسیب دیدگی تا زمان مراجعه به پزشک آز آن استفاده کنید.

حمایت از وضعیت بدن

از این کتف بند در حین کار، نشستن یا انجام فعالیت‌های سبک می توانید استفاده کنید که به ترمیم استخوان ترقوه کمک کرده و با عقب کشیدن شانه وضعیت شانه ها و بالا تنه را بهبود می بخشد. طراحی این محصولات به گونه ای است که به راحتی در زیر لباس یا روی لباس قابل پوشیدن هستند و به دلیل استفاده از مواد پنبه ای و محکم، کشیده نشده و برای ایجاد تناسب اندام و رفع عیوب ظاهری می توان از آن استفاده کرد. این دسته از محصولات برای کسانی ایده آل است که از شانه های قوز شده و درد گردن رنج می برند یا به بی حرکتی ناحیه ترقوه نیازمند هستند.

بیشتر بخوانید: ۱۳ مدل از بهترین مسواک های اورال بی + مشخصات و ویژگی ها

نکات انتخاب کتف بند

بعد از آنکه مشخص کردیم برای چه نیاز به کتف بند داریم دانستن برخی نکات هنگام انتخاب و خرید کتف بند به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

کتف بند یک طرفه کیس Kb743,شکستگی شانه,دررفتگی شانه,

انتخاب بر اساس نوع آسیب

آسیب های گوناگونی می تواند کتف را درگیر خود کند. از آسیب هایی که بر اثر ضربه یا تصادف به دست وارد می شود تا صدماتی که به دلیل کهولت سن و استفاده نادرست در هنگام کار کردن به کتف وارد می شود، می توان نام برد. هر یک از این آسیب ها نیازمند نوع خاصی از حمایت است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

رگ به رگ شدن مفصل AC

رگ به رگ شدن مفصل آکرومیوکلاویکولار یا پارگی رباط آکرومیوکلاویکولار در بالای مفصل شانه اتفاق می افتد. این آسیب در بیشتر مواقع هنگام افتادن یا کشیده شدن بیش از حد دست اتفاق می افتد.

 در این نوع آسیب ها یک تثبیت کننده شانه با تسمه های اضافی برای محدود کردن حرکت و اعمال فشار رو به پایین به مفصل  برای کنترل آسیب ایده آل است. استفاده از یک تثبیت کننده شانه مناسب برای جلوگیری از بهبودی شانه با تغییر شکل یا برآمدگی در بالای آن از اهمیت برخوردار است. جهت جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر و کمک به بهبودی استفاده از یک آویز دست پیشنهاد می شود.

صدمات روتاتور کاف

روتاتور کاف از 4 عضله تشکیل شده است که برای چرخش مفصل شانه حیاتی هستند. بسته به شدت آسیب، به مقدار مشخصی از حمایت نیاز است تا حرکات ناگهانی و ناخواسته برای جلوگیری از گسترش آسیب محدود شود. با پایان مرحله حاد اولیه می توان از یک کتف بند با سختی کمتر و راحت تر استفاده کرد که گرما و حمایت را در کتف حفظ کند. در این حالت نیز یک تثبیت کننده شانه بسیار کاربردی است. کتف بند نئوپرنی گرمای بدن را حفظ می کند و باعث افزایش گردش خون می شود و سبب تسریع در روند بهبودی می شود. همچنین برای محدود کردن حرکات دست که به تحریک کتف منجر می شود ممکن است پزشک استفاده از یک آویز دست را پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید: با بهترین دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی آشنا شوید

شانه دررفته

اگر دچار دررفتگی شانه شده اید استفاده از یک تثبیت کننده سخت کمک فراوانی در حفظ حالت شانه می کند. هنگامی که شانه  از جای خود خارج شود، وقتی بی حرکت باشد شروع به بهبودی می کند.  در ابتدا نیاز است تا با استفاده از یک آویز دست کتف و دست ثابت بماند.  اما برای پیشرفت در درمان استفاده از یک کتف بند سخت و قوی تر پیشنهاد می شود.

استفاده از یک کتف بند تثبیت کننده با بندهای اضافی بهترین گزینه است. داشتن تسمه های اضافی که از قسمت بیرونی شانه در سراسر قفسه سینه کشیده می شود برای ایجاد ثبات و درمان بسیار موثر است. این کار برای جلوگیری از چرخش شانه به سمت بیرون و بالا است. این وضعیت آسیب پذیرترین حالت است و احتمال بروز دررفتگی مجدد وجود دارد.

سایر آسیب ها

موارد گفته شده در بالا از شایع ترین آسیب هایی است که می تواند در طول زندگی برای شخص اتفاق بیافتد. اما آسیب های دیگری نیز هست که استفاده کتف بند می تواند در درمان آن موثر باشد. در این آسیب ها حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت کرد.

  • سندرم گیرافتادگی شانه
  • صدمات مفصل آکرومیوکلاویکولار (ACJ injuries)
  • اشک لابرال (پارگی لابرال)
  • پارگی روتاتور کاف
  • آرتریت شانه یا آرتروز

در موادری مانند شکستگی دست یا آسیب به بازو و صدماتی که نیاز محدود کردن حرکت تمام دست است استفاده از یک آویز دست مناسب است.

اما در مواردی مانند قوز کمر، افتادگی شانه ها و رفع عیوب تغیر شکل شانه ها و یا برای بهبودی وضعیت ظاهری بالاتنه، از یک حمایت کننده مناسب می توان استفاده کرد که در این حالت نیازی به مراجعه به پزشک نیست و به راحتی می توان کالای مناسب و دلخواه را تهیه کرد.

انتخابجنس کتف بند و طول عمر محصول

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب یک کتف بند باید مد نظر قرار بگیرد جنس پارچه و مواد تشکیل دهنده آن است. کتف بندها معمولا از جنس نئوپرن، پنبه، ابر و الیاف مصنوعی ساخته می شوند. یکی از نکاتی که در هنگام بررسی جنس محصول باید مد نظر داشت ضد حساسیت بودن پارچه محصول است تا از بروز علائم حساسیت و ناراحتی پوستی جلوگیری شود. همچنین داشتن جنس پارچه گرم یا خنک می تواند به شما این انتخاب را بدهد که ناحیه تحت درمان را در دمای مناسب و مورد نیاز خود نگهدارید.

چنانچه قرار است از این محصول مدتی طولانی استفاده کنید حتما شانه بندی را انتخاب کنید که از مواد اولیه با کیفیت و بادوام تولید شده باشد. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب یک محصول مناسب سابقه شرکت سازنده و بازخورد خریداران این محصولات است.

بندهای قابل تنظیم

محکم کردن کتف بند در جای خود و قابلیت تنظیم میزان فشار یکی از نکات بسیار مهم هنگام انتخاب یک بریس است. وجود بندهای قابل تنظیم این امکان را به شما می دهد که میزان فشار را تنظیم کنید و راحتی خود را در نظر بگیرید.

تناسب کتف بند

برخی کتف بند ها برای دست راست و چپ متفاوت هستند. باید دقت کنید که برای کدام دست خرید می کنید. باید دقت داشته باشید که محصولی که خرید می کنید می تواند روی هر دو سمت چپ و راست استفاده شود و یا اینکه تنها قابلیت استفاده بر روی یک سمت از بدن را دارد.

آتل دار بودن کتف بند

برخی صدمات و روش های درمانی نیازمند این است که در ساختار کتف بند از آتل استفاده شود تا بتواند ناحیه صذمه دیده را محکم در جای خود نگهدارد. به این منظور حتما بعد از مشاوره با پزشک متخصص و بررسی ساختار کتف بند مود نظر خود اقدام به خرید کنید. زیرا استفاده از محصول نادرست می تواند سبب بروز ناراحتی شده و درمان را با مشکل مواجه کند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید از سوتین طبی و گن پس از عمل جراحی ماموپلاستی بدانید

راحتی کاربر

شاید مهمترین نکته در هنگام انتخاب یک محصول طبی راحتی کاربر باشد. برخی موارد مانند جنس پارچه، نوع طراحی و … همگی از مواردی است که در راحتی کاربر تاثیر دارد. این نکته را توجه داشته باشید که انتخاب یک کتف بند خوب رعایت تعادل بین راحتی و رفع نیازهای کاربر است.

سایز مناسب

کتف بندها زمانی عملکرد مناسبی دارند که بهترین سایز را انتخاب کنید و بتوانید برای تطبیق بهتر، آنها را با استفاده از بندهای موجود تنظیم کنید. برای اینکه بهترین سایز که مناسب شما باشد را انتخاب کنید باید از جدول ارائه شده توسط هر برند استفاده کنید. اما یک روش کلی برای دانستن سایز مناسب به روش زیر است:

  • پهن ترین قسمت قفسه سینه را اندازه گیری کنید
  • دوسر بازو را اندازه گیری کنید

با دانستن این دو عدد می توانید سایز کتف بند مناسب خود را بیابید. البته ممکن است سایز شما در جدول نباشد پس محصولی را انتخاب کنید که نزدیک‌ترین اندازه به اندازه دو سر بازو است.

گرما درمانی یا سرما درمانی

برخی از انواع شانه بندها در ساختار خود از محفظه ای بهره می برند که امکان قرار دادن ژل های گرمایی یا سرمایی را دارند. این قابلیت امکان تسکین درد و کاهش التهاب را به بیمار می دهد. بر اساس برخی تحقیقات و اصول درمانی رایس (R.I.C.E) سرما می تواند موجب تسریع بهبودی آسیب دیدگی شود.

قیمت

در آخر و یکی از موارد مهم در انتخاب یک بریس مناسب قیمت محصول است. برخی مدل ها تنها به دلیل امکانات و یا در بیشتر مواقع تبلیغات زیاد و بزرگنمایی برند گرانتر هستند. ارزانتر همیشه به معنای بدتر بودن نیست همانطور که گرانتر به معنای بهتر نیست. نکته بسیار مهم، انتخاب محصول مناسب با شرایط شماست. در واقع رعایت تعادل بین نیاز و راحتی می توان در انتخاب مناسب به شما کمک کند.

حرف آخر

اگر دچار آسیب دیدگی شانه شده اید یا درد شانه دارید، برای تشخیص و درمان مناسب حتما به یک متخصص مراجعه کنید. برای خرید کتف بند، از راهنمای خرید کتف بند استفاده کنید. در هنگام خرید به نکات بیان شده توجه کنید و با مقایسه چند محصول سعی کنید محصولی را انتخاب کنید که بیشترین تطابق را شما داشته باشد. همچنین شما می‌توانید با خرید جوراب واریس آلمانی از به‌وجود آمدن واریس جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *