عمومی

سوتین طبی چیست و چه کاربردی دارد؟

هر آنچه باید از سوتین طبی و گن پس از عمل جراحی ماموپلاستی و سینه بدانید

سوتین طبی یکی از انواع گن بعد از جراحی می‌باشد که بعد از عمل جراحی ماموپلاستی استفاده می‌شود. ماموپلاستی یا عمل جراحی سینه از متداول ترین روش های جراحی سینه می باشد که برای تغییر اندازه ، فرم و یا بازسازی سینه انجام می شود؛ پروتز سینه محبوب ترین روش جراحی ماموپلاستی می باشد. پروتز سینه بیشتر برای بزرگ کردن و دادن فرم بهتر به سینه انجام می شود که با عمل لیفت سینه یا همان ماموپلکسی متفاوت می باشد. تفکر قالب بر جامعه از عمل ماموپلاستی بیشتر بر بزرگ شدن سینه ها دلالت دارد اما ماموپلاستی برای عمل های ترمیمی یا بازسازی بافت سینه که جنبه درمانی دارد نیز رواج دارد. در بیماری های مختلفی از مشکلات سینه یا غدد لنفاوی به خصوص سرطان پستان نیاز به برداشتن بافت سینه و حذف توده های سرطانی می باشد که برای بازسازی بافت سینه و ترمیم بخش های آسیب دیده از عمل ماموپلاستی استفاده میشود.

عمل ماموپلاستی

بیشتر بخوانید:عوارض عمل ماموپلاستی را بشناسید

تفاوت عمل لیفت سینه و ماموپلاستی

مهمترین تفاوت عمل ماموپلاستی و لیفت سینه در نوع و هدف جراحی می باشد. در جراحی لیفت سینه نیازی به برداشت بافت سینه نیست و تنها فرم دهی و زیبایی مورد نظر می باشد اما در عمل ماموپلاستی علاوه بر لیفت سینه مقداری از بافت سینه نیز در سایز های بزرگ برداشته خواهد شد. عمل لیفت سینه برای زیبایی ظاهری سینه کاربرد دارد و بالا کشیدن سینه توسط جراح انجام خواهد شد و موقعیت نوک سینه تغییر کرده و به بالاتر کشیده خواهد شد، اما عمل ماموپلاستی با کوچک کردن سینه به همراه برداشتن بافت های اضافی در سینه های بزرگ انجام خواهد شد. در بیمارانی که بافت سینه تخلیه شده است جراح پس از خارج نمودن بافت سرطانی اقدام به ماموپلاستی برای حفظ زیبایی سینه خواهد نمود.

سوتین جراحی ماموپلاستی

سوتین جراحی ماموپلاستی

 

مراقبت های پس از جراحی سینه

برای جراحی سینه مانند هر جراحی عمومی دیگر نیاز به مراقبت ها و اقدامات ثانویه پس از جراحی می باشد که یکی از مهمترین اقدامات استفاده از گن جراحی سینه می باشد که با توجه به دستور پزشک و با نوع جراحی برای بیمار تجویز خواهد شد.

از دیگر اقدامات مهم پس از جراحی سینه یا ماموپلاستی رعایت بهداشت در محل برش های جراحی و لوله های تخلیه یا درن می باشد. در جراحی سینه به بیماران توصیه می شود تا 24 ساعت از استحمام خودداری نموده و تا 6 هفته از قرارگیری در معرض آفتاب یا آفتاب گرفتن خودداری نمایند. گن جراحی یا سینه بند طبی نیز تا مدت تجویز شده توسط پزشک باید استفاده شود و به بیماران توصیه می شود جز در موارد استحمام از خارج کردن گن از تن خودداری نمایند.

عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی

سوتین طبی و گن جراحی ماموپلاستی چیست؟

سوتین طبی و یا گن جراحی ماموپلاستی از پوشش های مهم برای حفظ و بهبود نتایج جراحی می باشد که توسط پزشک تجویز خواهد شد. استفاده از این گن جراحی بعد از معاینه دقیق و تجویز سایز مناسب توسط پزشک برای گرفتن نتیجه دلخواه از عمل جراحی سینه ضروری می باشد. سایز مورد استفاده یکی از مهمترین نکات می باشد که باید دقیقا متناسب با اندازه سینه باشد و بزرگ یا کوچک بودن سایز گن باعث کاهش اثر جراحی خواهد شد.استفاده از گن جراحی با کیفیت، باعث بهبود نتایج جراحی و بسته شدن سریعتر زخم ها و برش هایمحل جراحی خواهد شد.

 

مزایای سوتین طبی

استفاده از گن جراحی ماموپلاستی در کنار توصیه اکید پزشکان مزایای زیادی دارد که موجب بهبود نتایج جراحی خواهد شد. برخی از مزیت های استفاده از گن جراحی ماموپلاتسی یا سوتین طبی به شرح ذیل می باشد:

  • استفاده از گن جراحی سینه به دلیل حالت کششی باعث جوش خوردن سریعتر زخم و بهبودی نقاط برش خواهد شد و در صورت عدم استفاده از گن لغزش پوست بر روی هم باعث ایجاد اسکار خواهد شد و ظاهری ناخوشایند ایجاد خواهد نمود.
  • گن جراحی سینه با ایجاد فشار مناسب بر سینه باعث خارج شدن مایعات تجمع کرده در زیر پوست خواهد شد و علاوه بر کاهش حجم مایعات، ورم و کبودی رخ داده پس از جراحی سریعتر بهبود پیدا خواهد نمود.
  • فشار وارد شده بر سینه از سوی گن جراحی سینه باعث یکسان شده سطح سینه شده و از ایجاد ناهمواری جلوگیری خواهد نمود. به همین منظور استفاده شبانه روزی از گن جراحی سینه و سوتین طبی توسط پزشکان توصیه شده است.
  • استفاده از گن جراحی ماموپلاستی استاندارد باعث فشار مناسب بر سینه شده و خون آبه های ناشی از جراحی تخلیه شده و همچنین کبودی ها نیز از بین خواهد رفت که در صورت خرید باند جراحی سینه باکیفیت بالا میتواند در سریعترین زمان ممکن نتایج جراحی را مشاهده نمود.
سوتین جراحی ماموپلاستی

سوتین جراحی ماموپلاستی

معایب سوتین طبی

خرید یک سوتین طبی یا گن بعد از جراحی با کیفیت و استاندارد اهمیت بالایی داشته که می تواند با حفظ حالت سینه باعث بهبودی سریعتر بیمار باشد. در صورت خرید یک گن جراحی بی کیفیت و از برندهای نامعتبر فشار مضاعف و غیر استاندارد به سینه وارد خواهد شد و کبودی و تورم در سطح سینه باقی خواهد ماند. علاوه بر این با توجه به جنس سوتین طبی در صورت استفاده از مواد نامرغوب به دلیل تماس با پوست و محل برش باعث ایجاد عفونت در محل جراحی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: با بهترین دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی آشنا شوید

 

انواع سوتین طبی و گن جراحی ماموپلاستی

  • سوتین فشرده سازی جراحی یکی از انواع گن جراحی ماموپلاستی می باشد که بعد از عمل پروتز یا ماموپلاستی توصیه و تجویز می گردد این سوتین با ایجاد فشار بر سینه باعث می شود درد و تورم در نواحی جراحی به حداقل ممکن برسد.
  • یکی دیگر از انواع گن های جراحی طبی، سوتین با بند های قابل تنظیم می باشد که بعد از جراحی ماموپلاستی تجویز میگردد.در بعضی افراد بعد از عمل جراحی سینه روند بهبودی تورم و درد کاهش می یابد که نیاز است بندهای سوتین یا گن برای ایجاد فشار مناسب تر تنظیم گردد که در این مواقع پزشک اقدام به تجویز سوتین با بندهای قابل تنظیم می نماید.
  • جلیقه های فشرده سازی یکی از انواع مختلف سوتین طبی یا گن جراحی ماموپلاستی می باشد که شبیه به سوتین های فشرده سازی پزشکی سنتی می باشند. مزیت این مدل پیچیده شدن آن به دور سینه می باشد که محافظت بیشتری از برش های عمل ماموپلاستی خواهد داشت و برای بیمارانی که تحت عمل جراحی از طریق لایه های عضلانی قرار گرفته اند مناسب است و روند درمان این دسته از بیماران را بهبود خواهد بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *