عمومی

عوارض عمل ماموپلاستی را بشناسید

عمل ماموپلاستی چیست

ماموپلاستی جراحی است که با هدف تغییر اندازه و یا شکل پستان‌ها توسط پزشکی متخصص انجام می‌شود. این جراحی با عوارضی همراه است که برای کاهش آن، باید از توصیه‌های پزشکی پیروی کنید. معمولا پزشک به متقاضی خرید گن ماموپلاستی یا سوتین بعد از جراحی را پیشنهاد می‌دهد. باتوجه به نیاز هر بیمار، انواع مختلفی از ماموپلاستی انجام می‌شود که محدود به افزایش سایز پستان نیست. ماموپلاستی می‌تواند افزایشی، کاهشی و یا ترمیمی باشد. در نوع ترمیمی ماموپلاستی که روی پستان ها انجام می‌شود، جراح فرم پستان‌ها را بازسازی می‌کند. 

ماموپلاستی هم برای افزایش اندازه پستان و همچنین جهت بالا بردن قفسه سینه افتاده، رفع کردن اختلاف اندازه پستان‌ها و بازیابی حجم از دست رفته پس از شیردهی انجام می‌شود.

مزایای زیبایی با رعایت دستورات پزشک اعم از خرید گن جراحی سینه پس از چند هفته از جراحی قابل مشاهده است. ماموپلاستی علاوه بر بهبود اندازه پستان‌ها، به بهبود لمس و ظاهر نیز کمک شایانی می‌کند.

ماموپلاستی هم می‌تواند عوارضی را به دنبال خود داشته باشد. ما در ادامه مقاله به این عوارض پرداختیم.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی (mammoplasty) یک اصطلاح تخصصی جراحی پلاستیک است که به انواع عمل‌‌های جراحی سینه اطلاق می‌شود. علارغم تصور عموم افراد، جراحی پلاستیک سینه فقط به افزایش سایز سینه‌ها مربوط نیست. طی این جراحی پلاستیک، سایز سینه می‌تواند کوچک شده و فرم پستان‌ها تغییر کند. 

انواع ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی دارای انواع مختلفی است که باتوجه به نیاز افراد انتخاب می‌شود. این نوع جراحی زیبایی سه نوع کلی دارد که عبارتند از:

  • بزرگ کردن سینه 
  • کوچک کردن سینه 
  • جراحی ترمیمی بازسازی سینه 

بزرگ کردن سینه (breast augmentation)

برای آنکه سایز سینه‌ها را بزرگ کنید، می‌توانید عمل جراحی پروتز سینه انجام دهید. طی این عمل با لیفت مشکل عدم تقارن پستان‌ها رفع شود.

کوچک کردن سینه (breast reduction)

گاهی بزرگ بودن سایز پستان‌ها افراد را دچار مشکل می‌کند. در واقع سنگین بودن سینه، مشکلاتی نظیر درد گردن و بی‌حسی انگشتان را بوجود می‌آورد. در این نوع ماموپلاستی، چربی اضافه را برمی‌دارند. اینگونه حجم سینه‌ها کوچک‌تر می‌شوند. این نوع عمل در مردانی که مشکل ژنیکوماستی که همان بزرگی بیش از حد سینه است نیز انجام می‌شود.

جراحی ترمیمی بازسازی سینه (breast reconstruction)

بسیاری از خانم‌ها با مبتلا شدن به سرطان سینه، باید عمل ماستکتومی که برداشتن پستان است را انجام دهند. برای این افراد، جراحی بازسازی سینه می‌تواند به ایجاد فرم طبیعی سینه‌ها پس از درمان کمک کند. برداشت، تعویض پروتزهای سیلیکونی و سالینی در سینه با عمل بازسازی سینه انجام می‌شود.

عوارض ماموپلاستی

تقریبا همه فرایندهای جراحی عوارض جانبی دارند. بخشی از عوارض جانبی در بین غالب فرایندهای مختلف جراحی مشترک است اما تعدادی تنها مختص یک فرایند جراحی ویژه می‌باشد. صرف نظر از این قضیه، در رابطه با عوارض جانبی ماموپلاستی باید به موارد ذیل اشاره کنیم:

اسکارهای نامطلوب

بعد از جراحی یا آسیب، اسکار، بخش طبیعی از فرآیند ترمیم است. عوامل متعددی در شکل و ظاهر و درمان اسکار تاثیر دارند. در به وجود آمدن اسکار، عواملی همچون سن، ژنتیک، عمق و اندازه زخم یا برش و موقعیت آسیب، جنسیت و کشش‌پذیری تاثیرگذارند.

عفونت

هنگامیکه میکروب‌ها به بدن وارد شوند، شاهد عفونت خواهید بود که باعث بیماری می‌شوند. این میکروب‌ها که انواع گوناگونی دارند، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. چنانچه پس از عمل جراحی به عفونت مبتلا شده باشید، فرآیند ترمیم با تاخیر مواجه می‌شود.

خونریزی

گاهی در داخل بافت سینه شاهد خونریزی هستیم که نتیجه آن دردناک بوده و متورم شدن سینه را به دنبال دارد. خونریزی بطور معمول در 24 ساعت اول روی می‌دهد. چنانچه خونریزی اتفاق بیفتد، جهت متوقف کردن آن و تخلیه خون، به عمل دوباره نیاز است.

مشکلات مربوط به ترمیم زخم

بسیاری از متقاضیان با مشکلات مرتبط با ترمیم زخم پس از جراحی کوچک کردن سینه درگیر هستند. اکثر زخم‌ها شدید نیستند و به‌ سادگی کنترل و درمان می‌شوند. هر چقدر زخم عمیق‌تر و بیشتر باشد، واضح است که فرآیند بهبودی طولانی‌تری می‌خواهد. چنانچه زیاد سیگار می‌کشید و به دیابت مبتلا هستید، به خاطر داشتن گردش خون ضعیف، روی ترمیم زخم تأثیر زیادی می‌گذارد.

نامتقارن شدن سینه‌ها

بعد از عمل لیفت سینه سینه‌های شما ممکن است تغییر شکل پیدا کنند. در بافت سینه تغییرات طبیعی بوجود می‌آید که می‌توانند باعث نامتقارن شدن سینه‌ها شوند.

آسیب به ساختارهای عمیق سینه

از جمله عوارض عمل ماموپلاستی، آسیب رسیدن به ساختارهای عمیق‌تر نظیر رگ‌های خونی، عضلات، عصب و ریه‌هاست. این آسیب می‌تواند موقتی‌ یا دائمی باشد.

سفتی بیش‌ از حد سینه

پس از عمل جراحی، متقاضیان احساس سفتی زیاد در سینه‌هایشان می‌کنند.

نکروز چربی

نکروز چربی باعث ایجاد یک توده سفتی در سینه‌های شما می‌شود که معمولا دردناک است، البته در بعضی از افراد خفیف است. معنای نکروز سلول مرده‌ای است که چون اکسیژن کافی به سلول نمی‌رسد رخ می‌دهد. لایه بیرونی سینه در زیر پوست، بافت سینه چربی است. با آسیب دیدن بافت چربی، توده‌ای از بافت مرده یا آسیب دیده شکل می‌گیرد. 

تجمع مایعات

از عوارضی که عمل کوچک کردن سینه دارد، جمع شدن مایعی شفاف و زردرنگ به نام سروز است که پروتئین دارد. البته این مایع بدون سلول‌های قرمز خونی است و در اکثر اوقات باید از بافت سینه تخلیه شود.

احساس درد

عمل کوچک کردن سینه همیشه با درد و ورم همراه است. البته معمولا درد پس از عمل شدید نبوده و شما با مصرف مسکن می‌توانید درد ناشی از آن را کنترل کنید. احتمالا طی چند روز اول، احساس درد کمی را تجربه کنید به خصوص با حرکت و یا سرفه کردن. چنانچه درد شما طی یک مدت ثابت ماند و از شدت آن کاسته نشد، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. به مرور زمان درد در ناحیه سینه کمتر می‌شود.

ناتوانی در شیردهی

احتمال آنکه پس از جراحی با ناتوانی در شیردهی مواجه شوید، وجود دارد. به همین خاطر توصیه ما این است؛ اگر قصد داشتن فرزندی در آینده را دارید، اندکی صبر کنید و از سایر روش‌ها جهت کوچک کردن سینه استفاده کنید.

لخته شدن خون

لخته شدن خون در پاها یکی دیگر از عوارض این عمل جراحی بوده که در مراجعین مشاهده می‌شود. چنانچه ورم در مچ پاهایتان پس از عمل اتفاق افتاد، حتما به پزشک مراجعه کنید. لخته شدن خون بسیار جدی است و پیشگیری از آن ضرورت دارد. چنانچه سابقه لخته شدن خون هم داشته باشید، بیشتر در معرض آن قرار می‌گیرید.

شل شدن پوست

در طول این جراحی ممکن است شل شدن پوست از جمله نوک سینه و ناحیه آروئل اتفاق بیفتد. علت آن نیز، ورم بیش‌ازحد مثل خونریزی یا فقدان تأمین خون در بافت است. دود سیگار هم می‌تواند عامل موثری در شل شدن پوست باشد. قبل از عمل به مدت سه یا چهار هفته و بعد از عمل، به مدت یک ماه مصرف سیگار ممنوع است. چنانچه پوست شما شل شود، کنترل آن بسیار سخت بوده و نتیجه عمل برعکس می‌شود.

جمع شدن نوک پستان

از دیگر عوارضی که خوب است به آن اشاره کنیم، جمع شدن نوک پستان است که در طی چند روز پس از عمل جراحی رفع می‌شود. چنانچه جمع شدن نوک پستان برای مدت زمان زیادی طول بکشد، پس از مدت زمان 6 ماه دوباره باید جراحی انجام شود.

جمع‌بندی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم جراحی زیبایی سینه به روش ماموپلاستی می‌تواند برای هدف‌هایی نظیر کوچک‌تر کردن، بزرگ‌تر کردن و نیز به دلایل درمانی برای کاهش درد صورت بگیرد. ماموپلاستی بیشتر روشی است برای کوچک‌کردن سینه که اگر تحت نظر پزشک متخصص و حاذق انجام شود نتیجه‌ آن، مطابق با انتظار شما خواهد بود و دوران نقاهت راحت‌تری دارد. به همین خاطر باید در ابتدا از انتخاب پزشک خودتان اطمینان حاصل کنید و بعد مراقبت‌های قبل و بعد از عمل را انجام دهید. معمولا خود متخصص به شما توصیه‌های لازم نظیر خرید انواع گن بعد از جراحی را می‌کند.

​​طول مدت اقامت در بیمارستان بین 2 تا 4 روز است، مگر آنکه به خاطر سایر عوامل مدت اقامت طولانی‌تر شود. بعد از عمل برای کاهش درد، باید مسکن‌ها و آرامبخش‌های لازم را به تجویز پزشک مصرف کنید. برای چند روز نیز پانسمان‌ها را در ناحیه مورد نظر بماند و  باید تا مدتی از حرکت و انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید.

پروسه بهبودی از پس از جراحی تقریبا ۲ تا ۶ هفته به طول می‌انجامد. احتمالا به یک یا دو هفته استراحت و مرخصی از کار نیاز دارید و برای یک هفته نباید رانندگی کنید. در این دوره، اگر دچار تورم و کبودی و درد شدید، نگران نباشید. چراکه طی چند هفته فروکش می‌کند. مدت زمانی که باید پانسمان را نگهدارید، به سرعت ترمیم زخم شما بستگی دارد. بطور معمول، بخیه‌ها را طی مدت یک یا دو هفته برمی‌دارند.

سه ماه بعد از عمل بهتر است از سوتین بعد از جراحی به صورت 24 ساعته استفاده کنید. عوارضی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم را با رعایت مراقبت‌های پس از عمل به طور قابل‌توجهی می‌توانید کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *