بهداشت دهان و دندان, سلامت دندان, عمومی

تفاوت مسواک برقی و دستی چیست؟

تفاوت مسواک برقی و دستی

مسواک برقی در مقایسه با مسواک دستی: کدام یک برای شما بهتر است؟

وقتی صحبت از بهداشت دهان و دندان می شود، مسواک زدن اولین و مهمترین گزینه ای است که به ذهن هر کسی میرسد. اساس مراقبت از دهان، خوب مسواک زدن است. پلاک دندان به طور مستقیم با بیماری های لثه و حفره ها مرتبط است، بنابراین حذف پلاک به عنوان کلیدی برای از بین بردن احتمال مشکلات دندانی است.

در طول قرن‌ها، بر اساس شواهد تاریخی مردم به مراقبت از سلامت دهان و دندان خود اهمیت زیادی می داند. نیاز به نظافت و سلامت دهان و دندان باعث تکامل مسواک از استفاده از شاخه‌های درختان و نمک و .. در دوران باستان تا مسواک هایس برقی پیشرفته کاملاً خودکار امروزی شده است. اما در این مقاله بر این موضوع تمرکز می کنیم که مسواک دستی یا برقی، کدامیک موثرتر است؟ در حالی که هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند، معمولاً ترجیح شخصی است که برای ما تعیین می کند که کدام مسواک را انتخاب کنیم.

امروزه مسواک های دستی و برقی در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شوند. سری مسواک ها معمولاً از دسته های قالب گیری پلاستیکی و موهای نایلونی ساخته می شوند. امروزه دندانپزشکان و متخصصان می توانند آزمایش کنند که چه نوع مسواک هایی برای سلامت دهان و دندان بهترین هستند و تفاوت مسواک برقی و دستی در چیست. جدیدترین مدل‌های مسواک به صورتی طراحی میشوند که دارای دسته‌هایی است که مستقیم، زاویه‌دار، منحنی، و دارای کانتور با دسته‌ها و قسمت‌های لاستیکی نرم هستند تا در دست گرفتن و استفاده از آن ها آسان‌تر استفاده شود.

مسواک های دستی یا معمولی چگونه هستند؟

در ابتدا به بررسی مسواک های معمولی می پردازیم. در قدیم یکی از وسایلی که برای نظافت دندان ها استفاده میشد چوب مسواک بود.  چوب مسواک امروزه همچنان یکی از مواد مؤثر در بهداشت دهان و دندان است. پزشکان و حتی سازمان بهداشت جهانی نیز استفاده از چوب مسواک را توصیه کرده اند چرا که تأثیر مثبت چوب مسواک بر جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در دندان اثبات شده است.

گیاه چوب مسواک بومی نواحی جنوب کشورمان است که برگ، میوه، دانه، پوست و ریشه در طب سنتی از کاربرد فراوانی دارد. ریشه این گیاه دارای رشته هایی شبیه برس های مسواک است  که بیش از 1400 سال است که در بسیاری از کشورها از جمله ایران برای پاکیزه کردن دندان ها از آن استفاده میشده است.

تفاوت مسواک برقی و معمولی چیست؟

مسواک های معمولی که به راحتی در همه جا یافت می شود حاصل پیشرفت تکنولوژی است که با تغییرات و بر اساس اصول همان چوب مسواک ساخته شده اند.  وقتی صحبت از مسواک های دستی می شود، یک مسواک نرم برای همه مفید است. سری های مسواک بر اساس حساسیت و نیاز مصرف کننده تولید می شود و طراحی به گونه ای است که در هنگام استفاده بتواند بیشترین نقاط را پاکسازی کند. مسواک های دستی معمولا مقرون به صرفه تر هستند و از نظر اقتصادی برای همه امکان استفاده دارند. به راحتی قابل حمل هستند و بدون دغدغه در هر مکانی امکان دسترسی به آنها وجود دارد. حساسیت لثه و دندان ها و بیماری لثه و دندان در تعیین نوع سری مسواک موثر است. پلاک دندان یا همان جرم روی دندان، مهمترین عامل در نابودی مینای دندان است. که در طولانی مدت باعث ایجاد پوسیدگی و از بین رفتن کامل دندا ن می شود. مسواک های دستی اگر درست استفاده شوند می توانند به اندازه یک مسواک برقی در از بین بردن پلاک از سطح دندان موثر باشند.

مسواک های برقی چگونه هستند؟

مسواک های برق  برای راحتی و بهترین نظافت دهان و دندان  طراحی شده اند. این دستگاه ها به پاکسازی دندان ها کمک می کنند. این مسواک ها یا لرزشی هستند که با ایجاد لرزش ( ویبره ) در مسواک به پاکسازی دندان  کمک می کنند و یا با چرخش سری مسواک، تمیز کردن دندان ها و لثه ها را تسهیل می کند. مسواک های برقی با سری های مختلف جهت نظافت بهتر و حذف بیشتر پلاک های دندان طراحی می شوند که شخص بر اساس نیاز می تواند از سری مورد نظر خود استفاده کند.

نتیجه مقایسه بین مسواک های چرخشی و لرزشی به این ترتیب است که با هر دو روش مسواک زدن، پلاک بیشتری نسبت به مسواک دستی از بین خواهد رفت. اینکه آیا مسواک لرزشی ( ویبره دار ) یا چرخشی را ترجیح می دهید و بستگی به انتخاب شخصی شما دارد.

تفاوت مسواک برقی و معمولی چیست؟

باید بدانیم که “هرچه روتین مراقبت از دهان شما بهتر باشد، در نهایت به درمان کمتری نیاز خواهید داشت.” دندانپزشکان موافق این موضوع هستند که به طور کلی مسواک های برقی نسبت به مسواک های دستی تاثیر بیشتری در نظافت دندان ها دارند. از نظر پزشکان از آنجایی که مسواک های برقی چرخشی، از یک موتور جهت ایجاد چرخش سری استفاده می کنند، خمیردندان را به مناطقی که دسترسی به آن‌ها سخت‌تر است می رساند.

یکی از تفاوت مسواک برقی و دستی ایت است که مسواک های برقی به نسبت هزینه دارای مزیت های بسیاری نسبت به مسواک های دستی هستند. برخی از مزایایی که می توانید بعد از خرید  مسواک برقی محصول انتظار داشته باشید عبارتند از :

 • تمیز کردن کامل و در عین حال ملایم دندان ها
 • مسواک های برقی نسبت به مسواک های سنتی ساینده تر و در عین حال دقیق تر هستند. در نتیجه، می توانید مقدار قابل توجهی پلاک را حذف کنید.
 • دقت و راحتی، یک تایمر داخلی به شما کمک می کند تا زمان مسواک زدن را دقیق پیگیری کنید.
 • وجود راهنما روی مسواک برای راهنمایی در بهتر مسواک زدن
 • وجود اپلیکیشن های اختصاصی برای کمک به بهبود در مسواک زدن

در برخی از مطالعات نشان داده شده است که مسواک های برقی موثرتر از مسواک های دستی هستند، اما دارای معایبی نیز هستند. هزینه ای که یک مسواک برقی برای کاربر دارد می تواند تا 10 برابر بیشتر از یک مسواک دستی باشد. همچنین از آنجایی که این محصولات قابل شارژ هستند، یا به باتری یا دوشاخه وابسته هستند، گاهی اوقات می تواند باعث بروز ناراحتی و اعمال هزینه ای اضافی بشود. این نیز مورد دیگری از تفاوت مسواک برقی و دستی است.

بیشتر بخوانید: ۱۳ مدل از بهترین مسواک های اورال بی + مشخصات و ویژگی ها

مسواک برقی بهتر است یا مسواک دستی؟

در نهایت باید در نظر داشت که بهترین گزینه مسواک همیشه همان چیزی است که به بهترین شکل ممکن بتواند  نیازها و سبک زندگی بیمار را برآورده می کند. در اینجا یک نکته از نظر متخصصان دندانپزشکی وجود دارد که  اگر تصمیم گیری برای شما دشوار است، چرا از هر دو نوع استفاده نمی کنید؟ تا بتوانید بهترین مدل را طبق نیاز خود انتخاب کنید. یک مسواک برقی در شب قبل از خواب برای از بین بردن تمام پلاک ها و باقی مانده های غذایی که در طول روز روی دندان ها ته نشین می شوند بسیار مناسب است.

تفاوت مسواک برقی و معمولی چیست؟

توصیه های مسواک زدن برای همه

با وجود تفاوت میان مسواک برقی و دستی، چه از مسواک دستی استفاده کنید یا از مسواک برقی باید چند نکته را در نظر بگیرید توسط برخی متخصصان دندانپزشکی توصیه می شود:

 1. همیشه از یک مسواک با موهای نرم استفاده کنید زیرا روی لثه ها ملایم هستند و در از بین بردن پلاک موثر هستند.
 2. دو بار در روز مسواک بزنید و 30 دقیقه بعد از غذا صبر کنید تا دندان های خود را مسواک بزنید.
 3. مسواک خود را با زاویه 45 درجه تراز کنید و از سطح لثه تا لبه دندان بکشید.
 4. هنگام مسواک زدن دندان های کودک از حرکات دایره ای استفاده کنید.
 5. از خمیر دندان حاوی فلوراید ستفاده کنید.
 6. به یاد داشته باشید که روزانه پس از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید.
 7. مسواک‌هایی که از سر کوچک‌تر بهره می برند می‌توانند بهتر به تمام نواحی دهان، از جمله دندان‌های عقبی که دسترسی به آن‌ها سخت است، برسند. البته این موضوع به اندازه دهان شما نیز بستگی داشته باشد.
 8. بهترین دسته‌های مسواک، دسته‌هایی هستند که راحت‌تر دسته‌ها را در دست بگیرید و هنگام استفاده شما به راحتی از آن استفاده کنید و مشکلی نداشته باشید.
 9. توجه داشته باشید که مسواک خود را هر سه ماه یکبار یا زمانی که شروع به سایش کرد، تعویض کنید.
 10. در مسواک های برقی نیز وقتی رنگ برس تغییر کند یا حالت آن تغییر کند باید سری مسواک تعویض شود.
 11. بهتر است از واتر جت نیز استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *