بهداشت دهان و دندان

نکات خرید مسواک برقی چیست؟ | راهنمای خرید مسواک برقی

نکات خرید مسواک برقی

مراقبت خوب و اصولی از دندان ها و سلامت دهان یک الزام مطلق برای هر فردی است. یک روال اصولی برای مراقبت کامل از سلامت دهان علاوه بر مراجعه به متخصص دندانپزشکی و استفاده از محصولات دندانپزشکی مناسب، استفاده از یک مسواک و خمیردندان مناسب است. در بین محصولات دندانپزشکی مسواک برقی محصولی پیشرفته است که بیشتر نیازهای ما را برطرف می کند.

امروزه با وجود محصولات متنوع بسیاری از مردم برای انتخاب بین مسواک برقی و مسواک دستی سردرگم هستند. کدام مسواک بهتر است و بیشترین کارایی را دارد. مقایسه بین مسواک برقی و مسواک معمولی می تواند به شما کمک کند تا بهتر انتخاب کنید.

مقایسه مسواک برقی و معمولی را در اینجا مطالعه کنید.

به طور خلاصه در مسواک های دستی ارگونومی دسته مسواک، جنس مسواک، سری مسواک و ظاهر آن است که تعیین می کند فرد چه انتخابی باید داشته باشد. در صورت استفاده درست و مسواک زدن اصولی با مسواک دستی می توان پلاک زیادی از روی دندان ها پاک کرد. اما بیشتر افراد با سرعت و بی دقت مسواک می زنند.    اما در مورد مسواک های برقی مساله کمی متفاوت است. مسواک برقی یک مسواک قابل شارژ با سر مسواک گرد و کوچکتر است که به طرز ماهرانه ای هر دندان را به صورت جداگانه تمیز می کند. در برخی مدل ها به جای استفاده از سری گرد از سری معمولی بیضوی شکل استفاده می شود که از روش متفاوتی برای حذف پلاک ها و پاکسازی دندان استفاده می کند.

بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. در مقایسه با هزینه های دندانپزشکی، مسواک برقی یک راه عالی و کم هزینه برای حفظ لبخند سالم و درخشان است. علاوه بر مواردی مانند تکنیک مسواک زدن، تعداد دفعات مسواک زدن و مدت زمانی که برای انجام آن صرف می کنید، متخصصان معتقدند که نوع مسواکی که استفاده می کنید مستقیماً بر میزان خوب پاک کردن پلاک تأثیر می گذارد.

راهنمای خرید مسواک برقی

با وجود مدل های مختلف موجود در بازار، از کجا بدانیم که کدام یک برای ما مناسب تر است؟ در هنگام خرید به چه مواردی دقت کنیم؟ واقعاً مسواک برقی بهتر از مسواک های معمولی است؟ در مورد مسواک برقی که از باتری های AA  استفاده می کند چه می دانید؟ چه تفاوتی بین همه آنها وجود دارد؟

برای اینکه تصمیم بگیرید کدام نوع مسواک برقی برای شما مناسب است، فهمیدن اینکه دقیقاً چه نوع مسواک هایی در دسترس شما هستند و تفاوت آنها با یکدیگر چیست، بسیار مفید است. در ادامه مقاله به بررسی مسواک های برقی و اینکه چه نکاتی برای انتخاب مناسب باید مد نظر باشد خواهیم پرداخت.

انواع مسواک

با گردش در بازار مشاهده می کنید که سه نوع مسواک موجود در بازار وجود دارد که عبارتند از: برقی شارژی (شامل سونیک)، مسواک دستی معمولی و مسواک با باتری.

مسواک برقی قابل شارژ

مسواک های برقی از از یک باتری داخلی قابل شارژ استفاده می کنند که با هر بار شارژ تا چندین ساعت امکان استفاده از آن ها وجود دارد. این مسواک ها از دو نوع مختلف فن آوری جهت پاکسازی دندان ها استفاده می کنند : فناوری نوسانی چرخشی و فناوری Sonicare که با هم تفاوت دارند.

مسواک دستی معمولی

مسواک‌های دستی معمولی مسواک‌هایی هستند که معمولا با دسته‌های پلاستیکی و طرح‌های مختلف با برس های پلایستیکی روی سر مسواک ساخته می شوند و  رایج ترین نوع مسواک است و به هیچ منبع برقی نیاز ندارد.

مسواک باتری دار

مسواک‌های باتری‌دار به دلیل استفاده از باتری گاهی اوقات  «مسواک برقی» نامیده می‌شوند. این مسواک ها طراحی مشابه مسواک‌های دستی معمولی دارند و تنها با ایجاد لرزش به پاک‌کنندگی بیشتر دندان کمک می کند.

انواع مسواک برقی

در ادامه دو نوع اصلی مسواک برقی و نحوه عملکرد آنها را بررسی خواهیم کرد.

مسواک نوسانی-چرخشی

مسواک های نوسانی دارای سر گرد هستند که به سمت جلو و عقب نوسان می کنند در حالی که مسواک های چرخان دارای سر گردی هستند که به دور خود می چرخد. حرکت چرخشی یا نوسانی قدرت تمیز کردن دندان ها توسط مسواک را بدون اعمال نیروی اضافی به دندان‌ها افزایش می‌دهد.

مسواک سونیک

مسواک های سونیک امواج ارتعاشی با فرکانس بالا ایجاد می کنند که بر محیط اطراف دندان شما تأثیر می گذارد.  این کار به از بین بردن پلاک و باکتری به طور موثرتر کمک می کند. مسواک های سونیک نسبت به مسواک های دستی باعث ساییدگی کمتر لثه ها می شوند.

چرا مسواک برقی؟

به طور کلی از نظر فناوری و ویژگی های کاربردی، مسواک های برقی فواید بسیاری برای سلامت دهان و دندان ارائه می دهند. برخی از مسواک های برقی با قابیت های ارائه شده در آن ها می توانند در بهبود عادات خوب مسواک زدن  به شما کمک کنند. برخی از  ویژگی های فناورانه که در مسواک برقی قرار دارند عبارتند از:

  • حالت‌های مسواک‌زنی متعددی که در برنامه داخلی مسواک پیش بینی شده است و برای دندان‌های حساس، مزایای سفیدکنندگی یا ماساژ لثه‌ها کاربرد فراوانی دارد.
  • وجود سنسورهای فشار که به شما کمک می کند تا از ایجاد فشار زیاد بر روی دندان و لثه جلوگیری شود.
  • وجود تایمرهایی که به شما کمک می کنند تا مدت زمان مسواک زدن خود را مدیریت کنید و به راحتی تمام دندان ها را نظافت کنید.
  • تعبیه امکانی جهت یادآوری برای جایگزینی سر مسواک
  • استفاده از فناوری نوسانی چرخشی یا صوتی
  • با ساخت پایه استاندارد با وجود یک مسواک برقی می توان از سر برس های متعدد با یک بدنه استفاده کرد. بنابراین شما می توانید سری مسواک مورد نظر خود را به راحتی تعویض نمایید.
  • بیشتر مسواک های برقی دارای امکاناتی برای راحتی بیشتر کاربر هستند. مانند سر مسواک اضافی یا جای مسواک، جعبه مسواک برای جابجایی و نگهداری.

بیشتر بخوانید: ۱۳ مدل از بهترین مسواک های اورال بی + مشخصات و ویژگی ها

تمام موارد بیان شده نشان داد که چرا به یک مسواک برقی نیاز داریم. حال که تصمیم گرفتیم یک مسواک برقی خریداری کنیم باید بدانیم در هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کنیم تا محصولی مطابق با نیاز خود خریداری کنیم.  در ادامه به بررسی ویژگی هایی که هنگام خرید مسواک برقی باید به آن توجه کنیم خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید مسواک برقی

 تعداد ضربه های برس مسواک در دقیقه (BPM)

میزان چرخش یا ضربه هایی که توسط مسواک برقی در دقیقه ایجاد می شود با BPM بیان می شود. هر چه BPM بالاتر باشد، مسواک در از بین بردن پلاک و باکتری موثرتر عمل خواهد کرد. اکثر مسواک های نوسانی-چرخشی دارای BPM حدود 1300 تا 8800 هستند، در حالی که مسواک های صوتی دارای BPM بالای 24000 هستند.

تایمر/ ربع گام شمار

مسواک های برقی هر روز هوشمند تر طراحی می شوند. مسواک های برقی داخل خود از یک تایمر بهره میبرند. زمان 2 دقیقه ای پیشنهاد شده از طریق تایمر برای مدیریت زمان مسواک زدن اعمال می شود. برخی از مسواک ها دارای تایمری هستند که زمان مسواک زدن را به 4 قسمت تقسیم می کند و در قیمت به ما اطلاع می دهد که به سراغ ناحیه بعدی دندان ها بروید. به این ترتین می توانید به راحتی تمام دندان ها را مسواک بزنید.

طیف وسیعی از حالت های تمیز کردن

هر یک از مسواک های برقی دارای امکاناتی هستند که که وجود آن ها می تواند سبب برتری و کارایی بهتر یکی نسبت به دیگری شود. البته که امکانات بیشتر مساوی است با هزینه بیشتر. برخی از مسواک ها تنها یک حالت تمیز کنندگی مانند سرعت بالا، حساسیت یا مراقبت از لثه و …دارند. همچنین در مسواک های Sonicare می توان میزان لرزش را تغییر داد. علاوه بر این، برخی از مسواک ها با انتخاب حالت ها و شدت های مختلف برای مسواک زدن، تجربه بی نظیری از مسواک زدن را به شما ارائه می دهند.

​سنسورهای فشار

در هنگام مسواک زدن با ایجاد فشار بیش از حد لثه ها آسیب خواهند دید. لذا برخی از مسواک های برقی با سنسور فشار تولید می شوند و  زمانی که فشار زیادی به دندان های خود وارد کنید به شما هشدار داده و از آسیب رسیدن به لثه ها جلوگیری خواهد شد.

ضدآب

در زمان مسواک زدن ممکن است آب بر روی بدنه مسواک بریزد یا نیاز شستن بدنه دستگاه باشد که می تواند باعث ایجاد خرابی دستگاه شود. لذا یکی از امکاناتی که برای مسواک های برقی در نظر گرفته شده است qد آب بودن این محصولات است. این دستگاه های طوری طراحی و ساخته شده اند که در صورت شستشو و زیر آب قرار گرفتن، مایعات به ان نفوذ نکند. همچنین شما با خرید واترجت می‌توانید بهداشت دهان و دندان خود را نیز بیش از پیش رعایت کنید.

روش شارژ

مسواک های برقی روش های مختلفی برای تامین انرژی خود دارند. در بیشتر دستگاه ها از روش شارژ القایی استفاده می شود که با قرار دادن مسواک در یک پایه مخصوص انجام می شود. برخی دیگر  کابل USB یا کابل برق مخصوص شارژ می شوند. در برخی از مدل های مسواک برقی باتری های قابل شارژ یا یکبار مصرف مورد استفاده قرار می گیرد. کابل برق یا باتری در دراز مدت می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی برای مصرف کننده بشود. چون هر گونه منفظ ورودی و دربی که مدام باز و بسته بشود می تواند باعث از بین رفتن “آبندی” دستگاه شده و عمر آن را کم کند. پس بهترین انتخاب مسواک با شارژهای القایی است.

کیف مسافرتی

در هنگام مسافرت مراقبت از مسواک و لوازم همراه آن، برای افزایش عمر و مراقبت از آن برای برخی اهمیت بسیاری دارد. پس اگر قصد سفر دارید، شاید بهتر باشد که مسواک را انخاب کنید که کیف و محافظ سری مسواک داشته باشد. البته همه مسواک های برقی از کیف همراه و اقلام این چنینی برخوردار نیستند اما تحقیق در مورد سازگاری لوازم جانبی می تواند به شما در تهیه دستگاه مناسب کمک کند.

نوع و اندازه سر مسواک

اکثر مسواک های برقی طوری طراحی می شوند که با سری های مختلف از شرکت سازنده سازگاری داشته باشند. شکل و اندازه سر مسواک می تواند متفاوت باشد. اما تفاوت اصلی سر مسواک، در نوع طراحی برس مسواک است.  بنابراین پیدا کردن سری مسواکی که با دندان و لثه شما سازگار باشد بسیار مهم است. سری مسواک کوچک به راحتی تمام نقاط دهان را پاکسازی می کند. این سری ها قابل تعویض هستند و تنوع آن ها می توئاند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. باید توجه داشت که سری مسواک باید حداکثر بعد از 3 ماه تعویض شود.

راهنمای خرید مسواک برقی

سختی سری مسواک

سر مسواک بسته به حساسیت دندان ها و لثه ها انتخاب می شود. اگر دندان‌ها و لثه‌های حساسی دارید، باید به سراغ یک سر مسواک با موهای نرم بروید. اگر به پاکسازی بیشتر نیاز دارید و لثه ها و دندان های شما مشکلی ندارد می توانید سری مسواک با برس های سفت را انتخاب کنید. تولیدکنندگان مسواک برقی معمولاً چندین سطح مختلف از سفتی برس را تولید می کنند تا کاربر به راحتی بتواند طبق نیاز خود انتخاب کند.

حرف آخر

امیدواریم این راهنمای ارائه شده برای خرید مسواک برقی به شما کمک کرده باشد تا بتوانید انتخاب آسان تری بین مدل های مسواک موجود در بازار داشته باشید. هنگام خرید، بررسی همه مزایا و درک این که چه ویژگی هایی برای شما مهم هستند، امری کلیدی است.  فراموش نکنید که مهم نیست کدام برند مسواک برقی را انتخاب می کنید. همیشه برنامه توصیه شده برای مسواک زدن را با توصیه دندانپزشک خود دنبال کنید.

در آخر باید بدانید اگرچه هر کدام از مسواک‌ها نتیجه بهتری نسبت به مسواک‌های دستی ارائه می‌دهند اما این اولویت شخصی است که به شما اعلام می کند که کدام نوع مسواک را انخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *