عمومی

میگرن چیست

میگرن چیست

میگرن چیست و ازچه چیزی نشات می گیرد؟

میگرن معمولا یک سردرد متوسط یا شدید است که به صورت درد ضربان دار در یک طرف سر احساس می شود. این درد کوبنده و ضربان دار معمولا از پیشانی، کنار سر یا اطراف چشم شروع می شود و به تدریج بدتر می شود.

میگرن خیلی بیشتر از یک سردرد بد است. این بیماری عصبی می تواند درد ضربان دار ناتوان کننده ای ایجاد کند که می تواند باعث شود فرد روزها نتواند حتی از رخت خواب خود بیرون بیاید. حرکت، نور، صدا و سایر محرک‌ها ممکن است باعث علائمی مانند درد، خستگی، حالت تهوع، اختلالات بینایی، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن، تحریک‌پذیری، مشکل در صحبت کردن، از دست دادن موقت بینایی و بسیاری موارد دیگر شوند.

علت ایجاد میگرن چیست؟ این بیماری از چه چیزی ایجاد می شود؟

به طور کلی دلایل ایجاد میگرن مشخص نیست اما ژنتیک و محیط نقش زیادی در ایجاد میگرن دارند. از دیگر علل میگرن می‌توان به عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز، از جمله سروتونین که به تنظیم درد در سیستم عصبی کمک می‌کند اشاره کرد.

اکثر افراد مبتلا به میگرن حملات خود به خودی خواهند داشت، به این معنی که ممکن است افراد فعالیت یا حرکتی انجام داده باشند که باعث شروع میگرن شود و یا حتی هیچ فعالیت و حرکتی انجام نداده باشند. برخی از افراد حملاتی خواهند داشت که علت آن قابل شناسایی است. هرکسی محرک های مختلفی دارد، اما چند عامل رایج وجود دارد که بر تعداد زیادی از افراد تأثیر می گذارد. محرک های رایج عبارتند از: استرس، مصرف برخی مواد غذایی، حذف وعده های غذایی، مشروبات الکلی، خواب زیاد یا خیلی کم، تغییرات آب و هوا یا فشار هوا، تغییرات هورمونی در زنان، ضربه مغزی و آسیب های مغزی.

در حالی که میگرن می تواند افراد را با هر جنسیت، سن، نژاد، قومیت یا پیشینه تحت تاثیر قرار دهد، این مشکل در خانم ها بیشتر شایع است. زنان سه برابر بیشتر از مردان با این بیماری زندگی می کنند و تحقیقات نشان می دهد که هورمون ها در آن نقش دارند. دختران در اولین قاعدگی بیشتر احتمال دارد حملات را تجربه کنند.

انواع میگرن به چه صورت می باشد؟

 • میگرن های کلاسیک

میگرن های کلاسیک (که به آن میگرن پیچیده نیز می گویند) با یک علامت هشدار به نام هاله شروع می شود. این نوع میگرن که با عنوان میگرن با هاله نیز شناخته می شود ممکن است حدود 15 تا 30 دقیقه دوام می آورند. در اصل هاله های میگرنی (aura) علائم حسی هستند که می توانند قبل یا هنگام سردرد بروز کنند. آن ها می توانند به صورت اختلالات یا احساسات بینایی و جسمی ظاهر شوند .ممکن است نورهای چشمک زن، رنگ ها، الگوی خطوط یا سایه ها را ببینید.

در سردرد میگرن کلاسیک، درد ممکن است در یک طرف سر یا در هر دو طرف ایجاد شود. همچنین ممکن است احساس خارش یا سوزش یا ضعف عضلانی در یک طرف بدن خود داشته باشید و یا در صحبت کردن یا برقراری ارتباط مشکل داشته باشید.

 • میگرن های معمولی

میگرن های معمولی با هاله شروع نمی شوند. به همین دلیل به این نوع میگرن ها میگرن بدون هاله نیز می گویند. میگرن های معمولی ممکن است آهسته تر از میگرن های کلاسیک شروع شوند، طولانی تر شوند و در فعالیت های روزانه تداخل بیشتری ایجاد کنند. درد میگرن معمولی ممکن است فقط در یک طرف سر شما باشد. میگرن اکثر افراد مبتلا به میگرن از این نوع می باشد.

 • میگرن های بدون سر درد

میگرن بدون سر درد، که با نام “میگرن خاموش” نیز شناخته شده است، ممکن است فرد به جای احساس درد، در آن علائم دیگر میگرن را احساس کند. این بدان معناست که فرد ممکن است درد میگرنی معمولی در اطراف چشم و شقیقه‌های خود نداشته باشد. این نوع میگرن حتی ممکن است شامل هاله باشد. یعنی، ممکن است شامل همان حساسیتی که در میگرن معمولی نسبت به نور و صدا وجود دارد، وجود داشته باشد.

 • میگرن همی‌پلژیک

میگرن همی‌پلژیک یا (میگرن نیمه فلجی) یکی از اشکال نادر میگرن است که علایم آن شباهت های زیادی با سکته مغزی و تشنج دارد یعنی، باعث می شود یک طرف بدن شما ضعیف شود، درست شبیه به سکته مغزی. این علائم فقط موقتی می باشند اما، بخشی از حمله میگرن هستند. همانند تمامی میگرن ها این میگرن همراه با سردرد شدید، احساس تهوع و نور و صدا گریزی است.

در این نوع از میگرن همزمان با سردرد یا کمی پیش از رخداد سردرد علایمی به صورت ضعف موقت، بی حسی و سوزن سوزن شدن و فلج در یک طرف بدن می شود. این علایم به صورت تدریجی در بدن ایجاد شده و بعد از اتمام حمله میگرنی به به صورت کامل از بین می‌روند. تدریجی بودن، حرکت علایم و حذف کامل علایم از نقاط تفاوت علایم میگرن همی پلاژیک و سکته مغزی هستند.

 • میگرن شبکیه

میگرن شبکیه (که میگرن چشمی نیز نامیده می شود) باعث ایجاد تغییراتی در بینایی می شود. میگرن چشمی از خانواده سردردهای میگرنی محسوب می‌شود به طوری که عملکرد مغز و اعصاب را تحت تاثیر قرار داده و دید افراد را کاهش می‌دهد. این میگرن هیچ ارتباط مستقیمی با اجزای چشم ندارد و در اثر اختلالات مغز و اعصاب و سردردهای شدید ایجاد می‌شود که در صورت درمان نکردن به موقع آن این بیماری اثرات جبران ناپذیری در چشم فرد ایجاد می کند. در صورت تجربه کردن این نوع میگرن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • سردردهای یخی

سردردهای یخی سردردهای میگرنی نیستند. آن ها درد شدیدی را در اطراف چشم ها و شقیقه های شما ایجاد می کنند. این دردهای کوبنده ممکن است به طور مکرر در یک مکان ایجاد شوند یا هر بار به نواحی مختلف بپرند. این نوع سردرد ممکن است در هر زمان و بدون هشدار رخ دهد. اگر شما فردی هستید که سردردهای میگرنی دارید، احتمالاً به سردردهای یخی نیز مبتلا خواهید شد.

 • سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای میگرنی نیستند. آن ها سردردهای نادری هستند که به صورت الگوهایی رخ می دهند که به دوره های خوشه ای معروف هستند. این دوره‌ها می‌تواند به معنای داشتن سردرد هر روز در یک زمان مشخص به مدت یک هفته یا حتی یک ماه باشد.

سردردهای خوشه ای می توانند بسیار دردناک باشند. آن ها معمولا باعث درد در یک طرف سر شما می شوند. این درد می تواند آنقدر شدید باشد که باعث افتادگی پلک و گرفتگی بینی شود.

 • سردردهای سرویکوژنیک (سردرد گردنی)

سردردهای سرویکوژنیک(CGH) سردردهای میگرنی نیستند. آن ها سردردهایی هستند که به دلیل بیماری یا وضعیت جسمانی دیگری ایجاد می شوند که معمولاً یک مشکل در گردن شما هستند. اغلب اوقات، این نوع سردرد می تواند با حرکت ناگهانی گردن شما ایجاد شود. همچنین ممکن است پس از اینکه گردن خود را برای مدت طولانی در همان وضعیت نگه دارید، دچار سردرد گردنی شوید. درد می تواند ساعت ها یا روزها ادامه داشته باشد. ممکن است به یک طرف سر یا صورت شما محدود شود.

علائم احتمالی میگرن چیست؟

 • بینی گرفته
 • سبکی سر
 • پوست سر حساس
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گردن سفت یا حساس
 • احساس سرما یا عرق کردن
 • احساس خستگی و/یا گیجی
 • اذیت شدن از نور، صدا یا بوها
 • دردی که با فعالیت بدنی بدتر می شود
 • تغییر در نحوه دید شما، تاری دید یا نقاط کور
 • درد شدید ضربان دار یا دردناک مبهم در یک طرف سر یا هر دو طرف

چه چیزی باعث میگرن می شود؟ برخی از محرک های میگرن چه چیزهایی هستند؟

محققان هنوز همه عوامل ایجاد کننده میگرن را درک نکرده اند. به نظر می رسد که آن ها ممکن است تا حدودی به دلیل تغییرات در سطح یک ماده شیمیایی بدن به نام سروتونین ایجاد شوند. سروتونین نقش های زیادی در بدن دارد و بر رگ های خونی تأثیر می گذارد.

وقتی سطح سروتونین بالا باشد، رگ های خونی منقبض می شوند. هنگامی که سطح سروتونین کاهش می یابد، رگ های خونی منبسط می شوند (متورم می شوند). این تورم می تواند باعث درد یا مشکلات دیگری شود. علت دیگری که در حال مطالعه است این است که سردردهای میگرنی همراه با الگوی گسترش فعالیت الکتریکی در مغز است.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که میگرن ممکن است یک عامل وراثت داشته باشد، به این معنی که ممکن است در خانواده ها ایجاد شود. محققان برخی از ژن های مرتبط با میگرن را شناسایی کرده اند. آن ها مطمئن نیستند که چرا این ژن ها بر برخی افراد بیشتر از دیگران تأثیر می گذارد. بنیاد میگرن آمریکا گزارش می‌دهد که اگر یکی از والدین شما میگرن داشته باشد، به احتمال 50 درصد شما نیز دچار میگرن شوید. اگر هر دو والدین شما میگرن داشته باشند، شانس شما تا 75 درصد افزایش می یابد.

به طور کلی عواملی که بیشتر محرک میگرن هستند به شرح زیر می باشد:

 • استرس عاطفی

استرس عاطفی یکی از شایع ترین محرک های سردردهای میگرنی است. در طول رویدادهای استرس زا، مواد شیمیایی خاصی در مغز برای مقابله با موقعیت آزاد می شود. انتشار این مواد شیمیایی می تواند باعث میگرن شود. سایر احساسات مانند اضطراب، نگرانی و هیجان می توانند تنش عضلانی را افزایش داده و رگ های خونی را گشاد کنند. که می تواند میگرن شما را شدیدتر کند.

 • نخوردن یک وعده ی غذایی

در برخی از افراد به تعویق انداختن یک وعده غذایی به معنایی دیگر غذا نخوردن، نیز ممکن است باعث سردرد میگرنی شود.

 • مواد نگهدارنده موجود در غذاها

حساسیت به مواد شیمیایی خاص و مواد نگهدارنده موجود در غذاها از غذاها مانند پنیر کهنه، نوشیدنی‌های الکلی، شکلات و افزودنی‌های غذایی مانند نیترات‌ها (موجود در پپرونی، هات داگ) و غذاهای تخمیری یا ترشی ممکن است عامل تحریک تا 30 درصد از میگرن باشند.

https://kishteb.com/wp-content/uploads/2022/05/canned-fish-tin-cans-salmon-tuna-mackerel-sprats-scaled.jpg

 • مصرف کافئین

مصرف بیش از حد کافئین یا ترک کافئین می تواند باعث سردرد شود. در زمانی که سطح کافئین به طور ناگهانی کاهش می یابد. به نظر می رسد رگ های خونی شما نسبت به کافئین حساس شده اند و زمانی که آن را دریافت نکنید، ممکن است سردرد ایجاد شود. گاهی اوقات کافئین توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای کمک به درمان حملات حاد میگرن توصیه می شود، اما نباید به طور مکرر استفاده شود.

 • تغیرات هورمنی در خانم ها

میگرن در خانم ها در حوالی دوره قاعدگی آنها شایع تر است. کاهش ناگهانی استروژن که باعث شروع قاعدگی می شود نیز می تواند باعث میگرن شود. تغییرات هورمونی همچنین می تواند با قرص های ضد بارداری و درمان جایگزینی هورمونی ایجاد شود. میگرن معمولا بین بلوغ و یائسگی بیشتر است زیرا این نوسانات استروژن معمولاً در دختران جوان و زنان یائسه رخ نمی دهد. اگر هورمون های شما عامل قوی در میگرن شما هستند، ممکن است پس از یائسگی سردردهای کمتری داشته باشید.

https://kishteb.com/wp-content/uploads/2022/05/111-scaled.jpg

2 thoughts on “میگرن چیست

 1. مرتضی گفت:

  سلام. ممنون از مقاله خوب و کاملتون. من خیلی ساله که به بیماری میگرن دچار شدم. واقعا اعصاب و روانم رو بهم ریخته. چیزهایی که داخل مقاله گفتید برام جالب بود. آیا وسیله ای در فروشگاه دارید که به کم کردن درد و کمک به بهبودی میگرن کمک کنه؟

  1. Manager گفت:

   سلام ابتدا برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید. برای کمک به کم کردن درد ماساژور و بالش های طبی و … ممکنه به دردتون بخوره که میتونید با تماس با مشاوره سایت از ایت محصولات اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *