عمومی

هالوکس والگوس

هالوکس والگوس ، بونیون ، Bunion ، شصت پا

بونیون (هالوکس والگوس)

بونیون ها (که با عنوان انحراف شست پا یا همان هالوکس والگوس نیز شناخته می شوند) زمانی رخ می دهند که اولین متاتارس (یکی از پنج استخوان بلندی که از وسط پا تا انگشتان پا کشیده شده است) نسبت به انگشت شست پا در جای درستی قرار نگیرد. این “برآمدگی” که اغلب قابل توجه است، استخوان جدید یا رشد بیش از حد استخوان نیست، بلکه در واقع خود متاتارس است. بونیون در واقع برآمدگی است که در قسمت خارجی انگشت شست پا ایجاد می شود.

این فرم استخوان پا در اثر سال ها فشار روی مفصل شست پا (مفصل متاتارسوفالانژیال یا MTP) رخ می دهد. در نهایت، مفصل انگشت پا از حالت طبیعی خود خارج شده و سبب ایجاد یک برآمدگی استخوانی می شود. در اصطلاح پزشکی هالوکس به معنای شست و والگوس به معنای انحراف به سمت خارج است. ژنتیک در ایجاد بونیون ها نقش دارد. با این حال، عدم استفاده از کفش استاندارد مانند پوشیدن کفش های خیلی تنگ نیز اغلب باعث بروز این مشکل می شود که در خانم ها شایع تر می باشد.

نحوه ی ایجاد هالوکس والگوس

در هالوکس والگوس، انگشت شست پا تقریبا همیشه همراه با Splayfoot (اسپلی فوت یا همان قوس عرضی) ابتدا به سمت لبه بیرونی پا منحرف می شود. بنابراین با هالوکس والگوس، تاندون در انگشت شست پا، به موازات انگشت شست پا امتداد پیدا نمی کند، یعنی مستقیماً در مفصل متاتارسوفالانژیال نمی رود. در عوض، انحراف از تراز طبیعی انگشت شست پا ایجاد می شود.

این امر باعث ایجاد برآمدگی در حال رشد در مفصل متاتارسوفالانژیال می شود که، معمولا دردناک و ملتهب نیز می باشد: این توپ بیرون زده، انگشت پا است که همیشه با هالوکس والگوس همراه است.

یکی از علل شایع هالوکس والگوس یا بونیون، ضعف مادرزادی بافت همبند است. یعنی، این موضوع بر روی تاندون‌ها که قوس طولی و عرضی پا را تثبیت می‌کنند تأثیر می‌گذارد. Splayfoot (اسپلی فوت یا همان قوس عرضی) شایع ترین یافته اولیه در هالوکس والگوس است.

در هالوکس والگوس، فشار روی تاندون باعث می‌شود انگشت شست پا به بیرون از مفصل متاتارسوفالانژیال بچرخد. درست مانند کمانی که توسط نخ کمان به سمت داخل و به سمت انگشتان دیگر منحنی شده است. انگشتان مجاور که توسط انگشت شست پا به سمت داخل چرخانده می شوند، در نتیجه هالوکس والگوس تغییر شکل می دهند. بنابراین، هالوکس والگوس اغلب در ارتباط با انگشتان چکشی و پنجه ای ایجاد می شود.

https://kishteb.com/wp-content/uploads/2022/08/هالگوس-والگوس-3.jpg

علائم بونیون

با یک بونیون، پایه انگشت شست پا (مفصل متاتارسوفالانژیال) بزرگتر می شود و بیرون می آید. پوست ممکن است قرمز و حساس شود و پوشیدن هر نوع کفشی ممکن است دردناک باشد. این مفصل با هر قدمی که فرد برمی دارد، خم می شود بنابراین، هر چه بون استخوانی بزرگ‌تر شود، ممکن است راه رفتن به آن آسیب برساند. انگشت شست پا ممکن است به سمت انگشت دوم شما متمایل شود یا تا آخر زیر آن حرکت کند.

علاوه بر این، پوست کف پای شما ممکن است ضخیم تر و دردناک تر شود. فشار وارده به انگشت شست پا ممکن است باعث شود انگشت دوم شما از تراز خارج شود و گاهی اوقات روی انگشت سوم یا شست پا روی هم قرار می گیرد. یک بونیون پیشرفته ممکن است باعث تغیر شکل پای شما بشود.

انواع بونیون

بونیون روی انگشت شست پا شایع ترین نوع آن می باشد. انواع دیگر بونیون عبارتند از:

 • هالوکس والگوس مادرزادی: برخی از نوزادان با بونیون به دنیا می آیند.
 • هالوکس والگوس نوجوانان یا نوجوانان: نوجوانان و نوجوانان بین 10 تا 15 سال ممکن است دچار بونیون شوند.
 • بونیون خیاط: که به آن بونیونت نیز می گویند، این بونیون در قسمت بیرونی انگشت کوچک پا شکل می گیرد.

چه چیزی باعث ایجاد بونیون می شود؟

تئوری های زیادی در مورد چگونگی ایجاد بونیون وجود دارد، اما علت دقیق آن ناشناخته است. عواملی که احتمالاً عبارتند از:

 • استعداد مادرزادی و یا به صورت ارثی
 • استرس یا آسیب پا
 • از بدو تولد
 • بونیون ممکن است با انواع خاصی از آرتریت، به ویژه انواع التهابی، مانند آرتریت روماتوئید، مرتبط باشد.
 • فشار ناشی از راه رفتن شما (مکانیک پا) یا شکل پا (ساختار پا) که باعث می شود انگشت شست پا به سمت انگشت دوم خم شود. بونیون به تدریج در طول زمان ایجاد می شود. ایستادن برای مدت طولانی و پوشیدن کفش‌های باریک و نامناسب می‌تواند درد بونیون را بدتر کند.
 • زنان بیشتر به دلیل بافت همبند ضعیف‌تر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
 • یک تصادف می تواند علت هالوکس والگوس باشد.
 • تغییرات آرتریت در مفاصل می تواند علت هالوکس والگوس باشد.
 • برخی از اختلالات عصبی می توانند منجر به هالوکس والگوس شوند.
 •  سایر عوامل مرتبط با استرس به ایجاد هالوکس والگوس کمک می‌کنند: اضافه وزن و ایستادن طولانی مدت می‌تواند تاندون‌های جلوی پا را بی‌ثبات کند و باعث شود قوس عرضی پا افت کند.

بونیون معمولا دارای علائمی است ، اما فقط یک پزشک می تواند تشخیص مناسب را انجام دهد. برخی ازن علائم عبارتند از:

 • درد و سوزش روی برآمدگی کنار انگشت شست پا هنگام پوشیدن کفش
 • ناتوانی در یافتن کفش مناسب یا راحت
 • انگشت شست پا به سمت انگشت دوم است
 • تغییر شکل چهار انگشت دیگر
 • درد در قسمت پایین پا
 • بی حسی در انگشت شست پا

https://kishteb.com/wp-content/uploads/2022/08/هالگوس-والگوس-1.jpg

درمان بونیون

به طور کلی درمان بونیون به دو صورت درمان غیر جراحی و یا جراحی وجود دارد. در ابتدا درمان را با روش های غیر جراحی شروع می کنند، در صورت جواب ندادن روش های غیر جراحی به کمک روش جراحی مشکل را درمان می کنند.

روش های غیرجراحی درمان بونیون:

حدود نیمی از مبتلایان به بونیون نیازی به جراحی ندارند. هدف از درمان غیر جراحی کاهش فشار روی پا و جلوگیری از ایجاد زخم‌های عمیق است.

 • ماساژ دادن انگشتان

ماساژ انگشتان یکی دیگر از راهکارهای موجود برای کاهش التهاب و درد انگشتان است. با استفاده از ماساژ می‌توانید گردش خون در منطقه‌ی مورد نظر را افزایش دهید. روزانه 2 الی 3 مرتبه انگشت‌های خود را با روغن های گیاهی مانند زیتون و یا سیاه دانه ماساژ دهید و از دردهای آزاردهنده‌ی این بیماری رها شوید.

 • استفاده از کفش مناسب

برای کاهش درد بونیون نیاز به کفش مناسب دارید. با کمک پزشک می توانید کفشی را که نوک پهن و جای زیادی برای انگشتان دارد و پاشنه آن کم باشد انتخاب کنید.

 • ورزش

ورزش پا و انگشتان آن، اغلب می تواند برای کاهش درد و ارتقاء انعطاف پذیری موثر باشد و از پیشرفت این عارضه جلوگیری کند. به طور کلی باید گفت ورزش پا با تقویت کردن عضلات از پیشرفت بیماری و در نتیجه عمل جراحی جلوگیری می کند.

 • استفاده از محصولات طبی

یکی دیگر از راهکارهایی که می‌تواند باعث کاهش قابل توجه درد در انگشتان شما شود، استفاده از محصولات طبی مانند “پد لا انگشتی انحراف انگشت پا”  از جمله هالوکس والگوس نرم، هالوکس والگوس سخت نئوپرنی است. در طول روز حتی هنگامی که بیرون از منزل هستید، می‌توانید از لا انگشتی‌های سیلیکونی استفاده کنید. می توانید از هالوکس لا انگشتی سیلسکونی نرم برای داخل کفش و از هالوکس لا انگشتی سخت برای داخل منزل استفاده کنید تا به مرور انحراف انگشت شست پای شما بهبود پیدا کند.

روش های جراحی درمان بونیون

در برخی موارد جراحی بونیون تنها راه برای اصلاح بدشکلی هالوکس والگوس و بازگرداندن “طبیعی بودن” انگشت شست پا است، نه تنها از نظر ظاهری بلکه از نظر عملکرد.

 • فیزیوتراپی

ماساژ، فیزیوتراپی و اولتراسوند درمانی می توانند چسبندگی های بافت نرم را از بین ببرد و در نتیجه درد و التهاب را کمتر کند. به طو کلی یک سری تمرین ها و ورزش هایی وجود دارند که پزشک متخصص این تمرین ها را به افراد آموزش می دهد، تا بتوانند به بهبود قدرت عضلانی اطراف بونیون کمک کنند  و هم ترازی را به میزان متوسطی بهبود بخشند.

 • تزریق

تزریق استروئید ممکن است درد و تورم را کاهش دهد، اما اگر زیاد استفاده شود یا به داخل مفصل تزریق شود، ممکن است مضر باشد. تزریق استروئید یک درمان برای اجتناب از عمل جراحی است.

جراحی

اگر تمام درمان‌های غیرجراحی مناسب، موثر واقع نشود، جراحی در نظر گرفته می‌شود. اصلاح این ناهنجاری شامل برش و جابجایی استخوان می باشد که تا زمان جوش خوردن باید استخوان ها ثابت نگه داشته شوند. تعیین مناسب ترین روش جراحی اصلاح بونیون به عوامل زیادی بستگی دارد و برای هر بیمار می تواند متفاوت است. روش های رایج جراحی عبارتند از:

 1. I. استئوتومی شیرون دیستال

شامل برش و حرکت انتهای استخوان برای تغییر زاویه بین استخوان اول و دوم متاتارس است. پین ها یا پیچ ها استخوان جابجا شده را در جای خود نگه می دارند تا زمانی که بهبود یابد.

 1. II. استئوتومی متاتارس پروگزیمال

اغلب برای تغییر شکل های شدیدتر انتخاب می شود، این روش شامل برش و حرکت پایه استخوان برای تغییر زاویه بین استخوان اول و دوم متاتارس است. پین ها یا پیچ ها استخوان جابجا شده را در جای خود نگه می دارند تا زمانی که بهبود یابد.

III.      روش لاپیدوس

اگر هیچ یک از روش‌های استئوتومی بالا در رابطه با این مشکل کافی نباشد، می‌توان با استفاده از پیچ، مفصل بین دو انگشت اول را به هم متصل کرد. این امر ثبات و تنظیم مجدد دو متاتارس اول را فراهم می کند.

 1. IV. اولین همجوشی مفصل MTP

برای کسانی که علاوه بر بدشکلی شدید، آرتریت دارند، ادغام مفصل انگشت شست پا (که به عنوان مفصل MTP شناخته می شود) مفصل را بی حرکت و تراز می کند. در حالی که این جراحی درد را از بین می برد، حرکت را نیز مختل می کند.

https://kishteb.com/wp-content/uploads/2022/08/هالگوس-والگوس-2.jpg

چگونه یک متخصص هالوکس والگوس را تشخیص می دهد؟

هالوکس والگوس به طور معمول حتی برای افراد غیر عادی نیز آشکار است. متخصص ارتوپد معمولاً با نگاه کردن به پا، ناهنجاری هالوکس والگوس را تشخیص می دهد. هالوکس والگوس اغلب با یک زاویه قابل مشاهده بزرگ شده در مفصل متاتارسوفالانژیال همراه است. شرح مشکلات بیمار هالوکس والگوس، شک پزشک را به یقین تبدیل خواهد کرد .

هالوکس والگوس با سایر نقایص قوس پا نیز همراه است. اولین چیزی که باید تشخیص داد کج بودن پا است: نقص در قوس طولی پا. در اینجا پزشک یک موقعیت X از پاشنه را تشخیص می‌دهد که کف پا به صورت صاف روی زمین قرار دارد، یک قوس طولی مشخص و فرو رفته.

بیماران هالوکس والگوس اغلب از درد پا وابسته به بار همراه با ایستادن یا راه رفتن طولانی مدت شکایت دارند.

هالوکس والگوس اغلب از طریق خانواده ها (عامل وراثت) منتقل می شود. بنابراین، متخصص ارتوپد در مورد اعضای خانواده مبتلا به هالوکس والگوس سؤال می کند.

عکسبرداری با اشعه ایکس از پا اطمینان بیشتری را در تشخیص هالوکس والگوس فراهم می کند و میزان دقیق تغییر شکل هالوکس والگوس را نشان می دهد. در این فرآیند، انحراف هندسی دقیق بین تغییر شکل هالوکس والگوس و وضعیت طبیعی در هنگام ایستادن هالوکس والگوس اندازه‌گیری می‌شود.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) آسیب غضروف، بافت نرم به دام افتاده و آسیب استخوان را تشخیص می دهد.
 •  وضعیت انگشت شست پا با زاویه تا 10 درجه هنوز طبیعی است.
 • یک نقص جزئی هالوکس والگوس 16-20 درجه است.
 • تغییر شکل متوسط هالوکس والگوس دارای انحراف 16-40 درجه است.
 • تغییر شکل شدید هالوکس والگوس دارای انحراف بیش از 40 درجه است.

https://kishteb.com/wp-content/uploads/2022/08/هالوکس-والگوس.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *