بهداشت دهان و دندان, سلامت دندان

واترجت دندان چیست

لثه,تمیز,سفید,ارتودنسی

چرا باید بین دندان های خود را تمیز کنیم

تمیز کردن بین دندان‌ها و لثه برای حفظ سلامت دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد .از بین بردن پلاک درون حفره دهان به تنهایی با مسواک زدن انجام نمی‌شود. اگر پلاک به مدت بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت از روی دندان تمیز نشود، سخت می‌شود و به پلاک دندان تبدیل می‌شود (که به آن جرم دندانی نیز گفته می شود) که تنها توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان قابل برداشتن است و علت اصلی بیماری‌های لثه، مانند التهاب لثه می باشد.

با استفاده حداقل یک بار نخ دندان در روز می توانید از تبدیل پلاک به جرم جلوگیری کنید. معمولاً اکثر افراد فقط از مسواک برای تمیز کردن دندان خود استفاده می‌‌کنند اما مسواک زدن به تنهایی نمی تواند تمام پلاک های بین دندان ها را از بین ببرد. تمیز نکردن فاصله بین دندانی می تواند سبب پوسیدگی و بوی بد دهان شود.

روش های تمیز کردن بین دندانی

برای تمیز کردن بین دندان ها روش های زیادی وجود دارد که متداول ترین آن ها استفاده از نخ دندان می باشد. نخ دندان کشیدن مهم است زیرا به شما این امکان را می دهد که زیر خط لثه خود را در جایی تمیز کنید که مسواک شما به آن دسترسی ندارد. با این حال، بسیاری از افراد متوجه می شوند که استفاده از نخ دندان با نخ های نایلونی یا پلاستیکی سنتی لثه های آن ها را تحریک می کند که این موضوع در افرادی که لثه های حساسی دارند، می تواند منجر به خونریزی مزمن شود.

نخ دندان یک روش قدیمی و متداول برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها از پلاک و جرم می باشد اما امروزه روش های دقیق تر و بهتری را می توان جایگزین استفاده از نخ دندان کرد. یکی از این روش های دقیق و کاملا اصولی استفاده از واترجت دندان یا همان آبفشان ها می باشد.

واترجت چیست

نخ دندان کشیدن روزانه بخشی جدایی ناپذیر از روال بهداشت دهان و دندان شما در منزل است و استفاده از نخ دندان به میزان قابل توجهی موثرتر از نخ دندان سنتی است. واترجت دندان یک دستگاه دستی برای تمیز کردن فاصله بین دندانی است که، جریان های آب را با پالس های ثابت اسپری می کند. در واقع فشارآب، مانند نخ دندان، غذا را از بین دندان ها خارج می کند. مطالعات نشان داده است که استفاده از واترجت ها ۲۹ درصد موثرتر از استفاده از نخ دندان سنتی است.

استفاده از واترجت دندان برای افرادی که با نخ دندان کشیدن دستی مشکل دارند می تواند گزینه ی خوبی باشد. واترجت ها کمتر باعث تحریک لثه، التهاب و خونریزی می شوند همچنین می‌توانند پاکت‌های پریودنتال در دهان را که هم مسواک و هم نخ دندان نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند، تمیز کنند و راهی مؤثر برای استفاده همه افراد (به‌ویژه کسانی که بریس‌ها یا سایر وسایل ارتودنسی دارند) باشد.

روش های تمیز کردن بین دندانی

برای تمیز کردن بین دندان ها روش های زیادی وجود دارد که متداول ترین آن ها استفاده از نخ دندان می باشد. نخ دندان کشیدن مهم است زیرا به شما این امکان را می دهد که زیر خط لثه خود را در جایی تمیز کنید که مسواک شما به آن دسترسی ندارد. با این حال، بسیاری از افراد متوجه می شوند که استفاده از نخ دندان با نخ های نایلونی یا پلاستیکی سنتی لثه های آن ها را تحریک می کند که این موضوع در افرادی که لثه های حساسی دارند، می تواند منجر به خونریزی مزمن شود.

نخ دندان یک روش قدیمی و متداول برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها از پلاک و جرم می باشد اما امروزه روش های دقیق تر و بهتری را می توان جایگزین استفاده از نخ دندان کرد. یکی از این روش های دقیق و کاملا اصولی استفاده از واترجت یا همان آبفشان ها می باشد.

واترجت مناسب استفاده چه کسانی می باشد

به طور کلی استفاده واترجت برای تمام افرادی که به سلامت دندان خود اهمیت می دهند بسیار لازم و مفید می باشد. در موارد زیر استفاده از واترجت دندان می تواند بسیار موثرتر از یک نخ دندان معمولی باشد:

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث خونریزی لثه می شود، یکی از این موارد بیماری لثه است. بیماری لثه یا پریودنتیت یک عفونت باکتریایی در لثه می باشد که در صورت عدم درمان، می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. نخ دندان کشیدن بیش از حد سفت نیز می تواند باعث خونریزی لثه شود. واترجت های دهان می توانند راهی عالی برای تمیز کردن نواحی مشکل دار، بدون درد ناشی از استفاده نخ باشد.

وقتی بریس دارید، غذا در پشت براکت ها و زیر سیم ها گیر می کند. واترجت دندان برای رسیدن به مناطقی از دهان که ذرات غذا در آن پنهان می شوند عالی هستند. پلاک اطراف براکت ها در صورت عدم درمان می تواند باعث مشکلات متعدد دندانی از جمله بیماری لثه شود.

بزاق دهان به طور طبیعی دهان شما را تمیز می کند و از ایجاد پلاک چسبنده جلوگیری می کند. با این حال، برخی داروها و ژنتیک می توانند برخی از افراد را از تولید کافی بازدارند. که می تواند منجر به بیماری لثه و حفره شود. واترجت دندان دهان به راحتی به دهان خشک رطوبت می افزاید و پلاک های چسبنده را از بین می برد.

فواید استفاده از واترجت

واترجت ها فواید زیادی نسبت به دیگر روش های تمیز کردن بین دندانی دارند از جمله

واترجت ها به شما این امکان را می دهند که پلاک ها، ذرات غذا و باکتری هایی را که در مکان های دور از دسترس را به راحتی تمیز کنید. با تمیز کردن مکان هایی که اغلب نادیده گرفته می شوند، می توانید احتمال ابتلا به التهاب لثه یا سایر بیماری های مرتبط با لثه را کاهش دهید.

بسیاری از دندانپزشکان استفاده از نخ دندان را توصیه می کنند، به ویژه برای افرادی که قبلاً به بیماری لثه مبتلا شده اند. بر خلاف نخ دندان سنتی، واترجت ها قادر به تمیز کردن عمیق پاکت‌های پریودنتال ما هستند و پلاک‌ها و ذرات غذایی را که نخ دندان سنتی نمی‌تواند به آن‌ها برسد، از بین می‌برد.

واترجت جایگزین ملایم‌تری برای نخ‌های سنتی هستند و کمتر باعث التهاب یا خونریزی لثه‌های ما می‌شوند.

انواع واترجت ها

واترجت های دندان انواع مختلفی دارند که همگی دارای یک مخزن برای نگهداری آب، یک موتور الکتریکی برای تغذیه پمپ و یک یا چند نازل یا همان سری های مخصوص هستند. موتور و پمپ باعث می شوند که جریانی از آب تحت فشار از مخزن، از طریق نازل و بین دندان ها جریان یابد تا ذرات غذا و باکتری های پلاک را از بین ببرد. به طور کلی واترجت ها در گروه های زیر دسته بندی می شوند:

این مدل واترجت دارای پایه مخزن بزرگی است که آب کافی را برای استفاده های مکرر در خود نگه می دارد. این نوع واترجت به دلیل مخزن بزرگ نیاز به پر کردن چند بار آب ندارد. یکی از ویژگی های مورد اهمیت این مدل این است که از مدل های شارژی قوی تر عمل می کند.

این مدل واترجت ها شارژی هستند و به مخزن بزرگ که روی میز قرار بگیرد متصل نیستند. در عوض، دارای یک مخزن کوچکتر هستند که در دستگاه دستی تعبیه شده است. بهترین مزایای استفاده از این مدل واترجت این است که فضای کمتری را اشغال می کند و بسیار مناسب استفاده در مسافرت می باشد. یکی از نقاط ضعف این مدل این است که این مدل نسبت به مدل کارکرد با برق دارای قدرت کمتری می باشد.

واترجت ها با تنظیمات مختلفی ارائه می شوند، برخی از آنها حتی با تنظیم 10 درجه سرعت نیز وجود دارند که این می تواند بسیار مفید باشد زیرا افراد به آسانی می توانند محصول را با سرعت دلخواه خود تنظیم کنند.

تمام واترجت ها دارای نازل ها (سری های) استاندارد هستند که دارای انواع مختلفی می باشند و هر کدام بسته به نیاز افراد متفاوت است.

این سری مناسب استفاده ی روزانه ی همه ی افراد می باشد

این سری مناسب استفاده روزانه افراد و بسیار مناسب استفاده استفاده ی بعد از مسواک می باشد.

این سری مناسب افراد عادی، افراد دارای ایمپلنت و بریس می باشد. این سری مناسب حذف باکتری ها و باقی مانده های مواد غذایی از اطراف ایمپلنت و روکش که دسترسی به آن توسط مسواک سخت است می باشد.

این سری مناسب افراد عادی و افراد دارای ارتودنسی می باشد. این سری با طراحی اصولی مناسب تمیز کردن اطراف براکت ها می باشد.

این سری مناسب افراد دارای پاکت می باشد. این سری با طراحی ویژه می تواند تا عمق 6 میلی متری وارد شود.

این سری مناسب تمیز کردن زبان برای استفاده تمام افراد می باشد که، باعث از بین بردن باکتری های زبان و ایجاد بوی مطبوع دهان می شود.

حرف آخر

نظر دندانپزشکان درباره استفاده از استفاده از واترجت

استفاده از واترجت سلامت لثه را بهبود می بخشد. واترجت به شما این امکان را می دهد که به سرعت و به راحتی پلاک ها و بقایای مواد غذایی را از مکان هایی که دسترسی به آن ها سخت است پاک کنید. با تمیز کردن این مناطق که دسترسی به آنها سخت است می توانید از بیماری هایی مانند التهاب لثه و سایر بیماری های مرتبط با لثه جلوگیری کنید.

دندانپزشکان به ویژه به افرادی که در گذشته بیماری های لثه را تجربه کرده اند، استفاده از نخ دندان را توصیه می کنند. برخلاف نخ های سنتی، واترجت با نفوذ به پاکت های پریودنتال و از بین بردن هرگونه پلاک یا مواد غذایی بین دندان ها قادر است دندان های شما را عمیقاً تمیز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *